Zaległe płatności Polaków wyniosły na koniec 2013 roku 39,82 mld zł - wynika z raportu przygotowanego przez Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. 35 proc. z tych zaległości pochodzi z Mazowsza i Śląska, gdzie zanotowano największy wzrost złych długów, a średnie zadłużenie znacznie przewyższa przeciętną dla całego kraju. InfoMonitor podkreśla, że w czterech regionach Polski zaległości maleją. Spada też liczba dłużników.
"Za tak wysokie długi odpowiadają przede wszystkim mieszkańcy dwóch regionów - Mazowsza i Śląska. Od końca 2011 roku te wartości wyraźnie wzrosły o 1,77 miliarda złotych w przypadku województwa mazowieckiego i 1,49 miliarda w przypadku śląskiego" - podaje InfoMonitor.
W raporcie podkreślono też, że w ubiegłym roku suma zaległych płatności rosła znacznie wolniej niż we wcześniejszych latach.
- Wynika to m.in. z lepszego zarządzania budżetami domowymi oraz działań sektora finansowego, który trafniej ocenia możliwości kredytowe klientów. Bardzo istotnym czynnikiem jest stała rozbudowa systemu wymiany informacji gospodarczej, która zapobiega przekredytowaniu klientów banków i firm pożyczkowych – mówi cytowany w komunikacie Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.
Inne regiony
Z raportu wynika, że poza Mazowszem i Śląskiem sytuacja jest bardziej stabilna, choć "w niektórych regionach wzrost ogólnego zadłużenia na przestrzeni ostatnich 2 lat był wysoki".
"Przykładem mogą być Małopolska i Pomorze, gdzie wzrosty wyniosły odpowiednio 380 i 360 milionów złotych. Na tle wszystkich regionów najlepiej wypada województwo świętokrzyskie. Zarówno pod względem ogólnej kwoty zaległości finansowych, liczby dłużników oraz średniego zadłużenia. Zaraz za nim plasuje się region podlaski i opolski, gdzie również odnotowano najmniejszą liczbę niepłacących w terminie osób" - podaje InfoMonitor.
Suma zaległych zobowiązań spadła w ubiegłym roku w czterech województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. W dwóch ostatnich zmniejszyła się również liczba dłużników. których mniej jest też w województwie warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Z wyliczeń zawartych w raporcie wynika, że listę dłużników otwiera Mazowsze, jego zaległości przekroczyły 110 milionów złotych. "Tylko na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy wzrosły o 2,2 miliona złotych. Ostatnie miejsce na liście rekordzistów z 16 województw zajmuje dłużnik z województwa świętokrzyskiego, którego dług jest czterdziestokrotne niższy od Mazowszanina i wynosi ponad 2,8 miliona złotych" - dodają autorzy raportu.
Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu