- Zmniejszony do 8,5 proc. podatek ryczałtowy będzie dotyczył nie tylko dochodów z najmu mieszkań - jak chciał rząd - ale z wszystkich nieruchomości. Eksperci dostrzegli lukę w nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, która powoduje, że osoba fizyczna zapłaci taką stawkę także za wynajem np. lokalu na sklep.
Nowela przyjęta w czwartek przez Senat, a miesiąc wcześniej przez Sejm, wprowadza drobną zmianę w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa czeka na akceptację prezydenta.
Znosi ona 20-proc. stawkę podatku, której podlegają przychody z najmu, i limit przychodów w wysokości 4 tys. euro, po przekroczeniu którego dochody z najmu podlegają tej stawce. Pozostawia natomiast 8,5-proc. stawkę, dotąd obejmującą dochody mieszczące się w limicie.
Intencją inicjatorów zmiany przepisów było zachęcenie do legalnego wynajmu mieszkań, co miało ograniczyć szarą strefę na tym rynku.
Załapani na nowelę
Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, zwraca jednak uwagę, że - wbrew uzasadnieniu do ustawy - w nowelizacji zmieniono przepis podatkowy, który w ogóle nie jest powiązany z najmem mieszkań.
- To oznacza, że stawce 8,5 proc. może podlegać najem każdej nieruchomości, bez względu na jej przeznaczenie, np. lokali użytkowych, sklepów, czy centrów handlowych, z których dochody mogą być bardzo wysokie. Jedyny warunek to że ich właściciel jest osobą fizyczną i wybrał tę formę opodatkowania - wyjaśnia Kolibski.
Podobnego zdania jest menadżer w spółce doradztwa podatkowego Accreo Taxand Michał Galejczuk. Zaznaczył on, że zgodnie z ustawą, podatkiem 8,5 proc. będą objęte dochody z umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Obecnie limit 4 tys. euro powoduje, że opodatkowanie ryczałtem przychodów z nieruchomości komercyjnych nie opłaca się, bowiem po jego przekroczeniu trzeba płacić 20-proc. podatek. Poza tym do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć m.in. wartości amortyzacji oraz odsetek od rat kredytu, za który kupiono nieruchomość.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24