Więcej czasu na rozliczenie CIT?

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Miasta walczą o podatki
Miasta walczą o podatkiTVN24
wideo 2/4
TVN24Miasta walczą o podatki

Ministerstwo Finansów rozważa przesunięcie terminu złożenia deklaracji oraz zapłaty podatku CIT. Prowadzone są prace, które przedłużą termin złożenia rozliczenia i zapłaty podatku o trzy miesiące - poinformowało MF we wtorkowym komunikacie.

"Ministerstwo Finansów prowadzi prace w kierunku wydania rozporządzenia przesuwającego o 3 miesiące, czyli do 30 czerwca br. zarówno termin składania CIT-8, jak i termin zapłaty podatku za 2022 r. wykazanego w zeznaniu rocznym" - poinformowało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie.

CIT za 2022 rok do 30 czerwca 2023 roku?

Resort zaznaczył, że wydłużenie terminu dla składania zeznań podatkowych w CIT za 2022 r. będzie dotyczyć wszystkich podatników. To oznacza, że termin zostanie wydłużony zarówno dla złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu czy też poniesionej straty w roku podatkowym, jak i dla wpłaty „podatku należnego wykazanego w zeznaniu, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ostateczne terminy sprawozdawcze za rok 2022 – jeśli rok obrotowy jest równy kalendarzowemu - przypadają na 31 marca 2023 r. w zakresie sporządzenie sprawozdania finansowego, 30 czerwca 2023 r. w kwestii zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz na 15 lipca 2023 r. w zakresie złożenia sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym.

"Obowiązkami sprawozdawczymi objęte są wszystkie jednostki stosujące ustawę o rachunkowości: jednostki sektora prywatnego; organizacje non-profit; jednostki sektora finansów publicznych" - podał resort.

MF przypomniało, że w ubiegłym roku terminy sprawozdawcze były dłuższe z uwagi na pandemię COVID-19.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości