"Le Pen może wygrać pierwszą turę wyborów"

Najnowsze

Pitera: wolałabym, żeby Le Pen nie wygrałaTVN24 BiS
wideo 2/3

Z punktu widzenia naszego interesu, obywateli Unii Europejskiej, wolałabym, żeby Marine Le Pen nie wygrała - powiedziała w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS Julia Pitera, eurodeputowana z Platformy Obywatelskiej. Dodała, że gdyby jednak doszło do zwycięstwa szefowej Frontu Narodowego to wyjście Francji z Unii Europejskiej nie będzie łatwym procesem. - To ciąg procedur, który będzie musiał zostać podjęty, łącznie z referendum i wolą mieszkańców - zaznaczyła. Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji zaplanowana jest na niedzielę.

Eurodeputowana nie ma wątpliwości, że Le Pen dostanie się do drugiej tury wyborów. Wskazuje, że może nawet wygrać. Zaznacza jednak, że obserwacja wyników wyborów w krajach, gdzie są dwie tury wyborów, wskazuje na to, że "osoba, która wygrywa w pierwszej turze, w drugiej przegrywa". - Przez mobilizację przeciwników - zaznaczyła.

Szanse kandydatów

Zdaniem Pitery najsilniejszym przeciwnikiem dla Le Pen będzie centrysta Emmanuel Macron. - Ma największe szanse. Na Francoisa Fillona atak będzie trwał. Pytanie, na ile ta karta się zgra, bo argumenty w kampanii wyborczej mają to do siebie, że one w jakimś momencie płowieją i tracą na atrakcyjności - wyjaśniała.

Dodaje jednak, że nie chce wróżyć. - Tak jak przed Brexitem, gdzie większość mówiła, że to niemożliwe, żeby taka decyzja została podjęta. Trzeba być oszczędnym i pamiętać, że nawet gdyby te wybory skończyły się wygraną sceptyka UE to jakikolwiek rozwód z UE jest tak skomplikowany, że nie będzie to proste - powtórzyła.

Na kilkadziesiąt godzin przed pierwszą turą francuskich wyborów prezydenckich w niedzielę, czwórka kandydatów ma szanse na przejście do drugiej tury. Różnice dzielące ich w sondażach mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Czwartkowe rezultaty wskazywały na prowadzenie centrysty Emmanuela Macrona (25 proc.), który wyprzedza Marine Le Pen (22 proc.). Francois Fillon i Jean-Luc Melenchon zrównali się, mając po 19 proc.

"Rozmowa Poranka" w TVN24 BiS od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 7.15.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty: