Producenci oprogramowania w pierwszej połowie 2009 r. stracili 1 mld dolarów. Powód - ich programy były nielegalnie rozprowadzane w internecie - wynika z opublikowanego w środę raportu organizacji Business Software Alliance (BSA).
W internecie nielegalne pliki muzyczne, filmowe oraz oprogramowanie rozprowadzane są przede wszystkim za pomocą tzw. sieci Bit Torrent i P2P.
- Sieci P2P są idealnym rozwiązaniem umożliwiającym legalne udostępnianie różnego rodzaju materiałów dużym grupom odbiorców oraz narzędziem używanym przez coraz więcej przedsiębiorstw w celu zwiększenia produktywności. Niestety, technologia P2P jest również powszechnie wykorzystywana przez piratów komputerowych, którzy postrzegają ją jako doskonały kanał dystrybucji nielegalnego i potencjalnie niebezpiecznego oprogramowania - skomentowała wyniki raportu dyrektor ds. prawnych BSA Jenny Blank.
4 lata za programy
Jednym z przypadków opisanych w tegorocznym raporcie jest sprawa Tommy'ego Rushinga, który został skazany na karę trzech lat więzienia za naruszenie praw autorskich w związku z oferowaniem sprzedaży pirackich kopii oprogramowania Adobe oraz Macromedia w czterech komercyjnych serwisach internetowych. W innej podobnej sprawie Timothy Dunaway został skazany na 41 miesięcy więzienia za sprzedaż podróbek oprogramowania komputerowego za pośrednictwem 40 różnych stron internetowych.
Ścigani piraci
Z kolei sąd na Tajwanie skazał dwie osoby na sześć miesięcy więzienia za nielegalne kopiowanie oprogramowania. Na Węgrzech organy ścigania przeprowadziły przeszukanie w największej w kraju firmie dystrybuującej nielegalne oprogramowanie, rekwirując około 250 terabajtów nielegalnych treści przechowywanych na 43 serwerach.
Największa sprawa miała miejsce w Chinach, gdzie organy ścigania zatrzymały, a˙następnie sąd skazał twórców i administratorów serwisu tomatolei.com, portalu oferującego bezpłatne pobieranie olbrzymich ilości nielegalnego oprogramowania Adobe, Autodesk, Microsoft i Symantec.
Raport "Piractwo komputerowe w Internecie: zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa" to przegląd skali i zasięgu piractwa komputerowego w internecie oraz opisy najgłośniejszych spraw sądowych z ostatnich lat.
Business Software Alliance to organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Jej członkami są m.in.: Adobe, Apple, Corel, Microsoft oraz Siemens.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu