TP SA oddaje berło monopolisty. Spółka podpisała z Netią umowę, która gwarantuje temu największemu operatorowi alternatywnemu dostęp do infrastruktury TP SA na takich samych zasadach, z jakich korzysta ich właściciel. Jest to jedno z głównych postanowień tzw. Karty Równoważności, która uchroniła Telekomunikację Polską przed podziałem.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zatwierdziła Kartę Równoważności Telekomunikacji Polskiej w październiku.
Dokument reguluje zasady współpracy dominującego telekomu z innymi operatorami w kwestii dotyczącej np. infrastruktury telekomunikacyjnej i inwestowania w nią. Karta ma gwarantować takie same warunki korzystania z infrastruktury dla operatorów alternatywnych i tzw. jednostek detalicznych TP SA, czyli tych, które świadczą usługi dla ludności.
Karta uchroniła TP przed forsowanym przez UKE podziałem spółki na część hurtową (czyli zajmującą się infrastrukturę) i detaliczną (prowadzącą usługi dla końcowych klientów).
Telekorzyści
Umowa z Netią reguluje "po nowemu" zasady korzystania spółki z infrastruktury telekomunikacyjnej zarówno w kwestii cen, jak i przepustowości.
- Dzięki determinacji i dobrej woli obu stron, udało się osiągnąć porozumienie realnie wdrażające uzgodnione z Prezesem UKE zasady. Zapewni ono ochronę konkurencyjności i przewidywalność finansową niezbędną do inwestycji, co umożliwi rozwój rynku - powiedział prezes TPSA Maciej Witucki.
- Nie byłoby dzisiejszego wydarzenia gdyby nie wcześniejsza ogromna determinacja ze strony pani prezes Anny Streżyńskiej. Zawarte dzisiaj porozumienie jest ze wszech miar korzystne nie tylko dla naszych firm, ale przede wszystkim dla klientów, których będziemy jeszcze sprawniej obsługiwać - dodał prezes Netii Mirosław Godlewski.
Z poprzednich wypowiedzi przedstawicieli TP SA wynika, że podpisania umów z kolejnymi operatorami alternatywnymi należy się spodziewać w styczniu.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24