PGNiG się podzieli? Ma powstać spółka zajmująca się sprzedażą detaliczną

Najnowsze

materiały prasoweSenat chce wprowadzenia poprawki pozwalającej na wydzielenie spółki córki

Senat proponuje poprawkę do nowelizacji ustawy o prawie energetycznym, która ma ułatwić wydzielenie z PGNiG spółki zajmującej się sprzedażą detaliczną gazu. Nowa spółka nie musiałaby podpisywać od nowa umów z milionami odbiorców.

Proponowana przez senatorów poprawka ma umożliwiać wyodrębnionemu przedsiębiorstwu wejście w prawa i obowiązki, zwłaszcza podatkowe, spółki matki. Kolejna zgłoszona przez Senat zmiana dotyczy z kolei obowiązków wynikających z kodeksu cywilnego, które w pełni mają przejść na wyodrębnioną spółkę.

PGNiG chce zrealizować obliga

PGNiG nie zrealizowało obliga za 2013 r. Jak wielokrotnie wskazywali eksperci, głównym powodem był brak odpowiedniego popytu na gaz. Poziom obliga przekraczał bowiem znacznie zapotrzebowanie na gaz niezależnych sprzedawców; nie mieli oni żadnych powodów, by kupować więcej niż potrzebowali.

Receptą na zmianę tej sytuacji ma być wydzielenie z PGNiG spółki zajmującej się handlem detalicznym, która będzie kupować gaz od PGNiG za pośrednictwem giełdy, realizując w ten sposób ustawowy poziom obliga. W kwietniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG zgodziło się na wyodrębnienie z majątku spółki części nazwanej "Segment Obrotu Detalicznego" i wniesienie aportem do spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Zgodnie z uchwałą NWZA, do nowej spółki trafi sześć regionalnych Oddziałów Handlowych PGNiG wraz z majątkiem - nieruchomościami itp.

Spółka przekonuje, że jest gotowa do działania w nowej strukturze od 1 lipca.

Autor: pp//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe