Pensje lekko w górę, rośnie produkcja przemysłowa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2013 roku wyniosło 3.651,72 zł

Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2013 roku wyniosło 3 651,72 zł. To wzrost rok do roku o 4,0 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Z danych GUS wynika też, że w ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,1 proc.

Polska i Europa

Także dziś Eurostat podał dane o produkcji przemysłowej w Polsce. We wrześniu wzrosła ona o 5,6 proc. rok do roku. W porównaniu z sierpniem to niemal dwukrotny wzrost - wówczas produkcja rosła o 2,9 proc. rok do roku.

Z kolei produkcja przemysłowa w strefie euro we wrześniu spadła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,0 proc. To nieco większy spadek od prognozowanego. Analitycy spodziewali się, że produkcja miesiąc do miesiąca spadnie o 0,3 proc. Rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła nieoczekiwanie o 1,1 proc. wobec braku zmian spodziewanego przez analityków.

Lepszy wzrost?

Analitycy Narodowego Banku Polskiego oceniają, że "kształtowanie się koniunktury w głównych gospodarkach świata może wskazywać na poprawę perspektyw wzrostu w przyszłym roku".

"Impulsem dla ożywienia globalnego będzie przyspieszenie wzrostu w gospodarkach rozwiniętych" - prognozują analitycy. Ich zdaniem jednak skala i trwałość tej poprawy są dość niepewne.

Zdaniem analityków NBP dane ze strefy euro wskazują, że powoli rośnie aktywność gospodarcza. "Towarzyszy temu poprawa nastrojów przedsiębiorców, wzrost produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz osłabienie negatywnych tendencji na rynku pracy" - czytamy w raporcie Banku Centralnego.

Autor: mnmtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24