Pawlak: Premier nie będzie się wahać ws. OFE

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huJaka przyszłośćpolskiego systemu emerytalnego?

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że decyzje dotyczące zawieszenia wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych mogłyby zostać podjęte jeszcze w tym albo w pierwszej połowie przyszłego roku. Rząd nie przewiduje na razie żadnych radykalnych zmian, a tylko dyskutuje o różnych scenariuszach - twierdzi z kolei premier Donald Tusk.

Wypowiadając się w Krakowie Pawlak przypomniał, że Polska jest blisko konstytucyjnego progu ostrożnościowego zadłużenia finansów publicznych. - Nie trzeba czekać do ostatniej chwili, działania są potrzebne wcześniej - mówił wicepremier.

Jego zdaniem, w trudnych czasach Polska powinna - idąc wzorem innych krajów UE - wstrzymać transfer do OFE na dwa lata, przypisując go na rachunkach w ZUS. - Wtedy emeryci nic nie tracą, natomiast budżet nie musi się 'wypruwać do spodu' i nie dochodzi do sytuacji, że interesy instytucji finansowych są ważniejsze niż interesy obywateli - uzasadniał Pawlak.

- Sądzę, że jeśli pan premier Tusk będzie miał do wyboru, z jednej strony - utrzymać prorozwojowe wydatki, a z drugiej - zatrzymać na dwa lata transfery do OFE, to też nie będzie się wahać, żeby taką decyzję podjąć - dodał wicepremier Pawlak.

Natomiast sam Donald Tusk stwierdza, że zawieszenie transferu składki z ZUS-u do funduszy lub wprowadzeniu dobrowolności II filara nie jest przesądzone. Premier twierdzi też, że nie planuje w związku z tym zmian w projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok.

- Nie sądzę, by była taka potrzeba. Premier Pawlak mówił o tym w trybie warunkowym, że gdyby zapadły decyzje dotyczące innego sposobu naliczania tych wpłat do OFE to tak, ale ja nie przewiduje żadnych turbulencji, ani radykalnych zmian w tej kwestii, które by wymagały zmian w założeniach do budżetu. Jest to dyskusja, debata, ale nie ma żadnych radykalnych pomysłów w rządzie - powiedział premier Tusk przed kamerą TVN CNBC.

W środę media podały, że rząd skłania się ku zawieszeniu od stycznia 2011 roku przekazywania części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany miałyby pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych. Za ograniczeniem wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych od dawna wypowiadała się PSL-owska minister pracy i polityki socjalnej Jolanta Fedak, a także wicepremier Waldemar Pawlak (także z PSL).

Źródło: PAP, TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu