Sytuacja w branży budowlanej będzie się stopniowo poprawiać, a ożywienie koniunktury wśród firm z tej branży może nastąpić już w trzecim kwartale tego roku - wynika z kwartalnego badania koniunktury przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski. Już teraz Stowarzyszenie Producentów Cementu szacuje, że sprzedaż tego materiału w br. wzrośnie do ok. 15,2 mln ton wobec 14,3 mln ton w 2013 r.
"Sytuacja branży w pierwszym kwartale br. pogorszyła się jako efekt typowego spadku aktywności tego sektora, obserwowanego zazwyczaj na początku roku. (...) Wyniki pytania o obecne, przeszłe i przyszłe trudności również wskazują na poprawę sytuacji w sektorze, jak też na rosnące prawdopodobieństwo ożywienia koniunktury w przyszłości, być może już w trzecim kwartale br." - czytamy w raporcie banku centralnego.
Są symptomy
Dodano w nim, że symptomy ożywienia w budownictwie pojawiły się już w minionym kwartale w postaci m.in. wzrostu wykorzystania mocy produkcyjnych, poprawy wskaźnika marż na sprzedaży (choć jest on nadal ujemny), jak też poprawy płynności oraz zdolności do spłaty zobowiązań.
"Przejawem ożywienia w firmach budowlanych jest również wyraźna poprawa prognoz zatrudnienia. Takim decyzjom sprzyja malejąca niepewność w odniesieniu do otoczenia i zagrożeń dla dalszej działalności tych firm" - wskazano.
Dostępność do kredytów
W ostatnich kilku kwartałach nastąpiła poprawa dostępności kredytów dla budownictwa.
"Mimo że zdaniem banków ryzyko branży wciąż pozostaje głównym czynnikiem ograniczającym możliwości łagodzenia polityki kredytowej, to siła wpływu tego czynnika powoli się zmniejsza" - oceniono.
Ponadto badania pokazały, że w budownictwie przybyło firm, które poinformowały o braku problemów z terminową obsługą zobowiązań kredytowych, jak również zobowiązań handlowych.
"Obecnie, w próbie, odsetek firm budowlanych terminowo regulujących zobowiązania handlowe jest bliski odsetkowi obserwowanemu w 2010 r." - podał NBP.
Wzrasta sprzedaż cementu
Stowarzyszenie Producentów Cementu szacuje, że sprzedaż cementu w br. wzrośnie do ok. 15,2 mln ton wobec 14,3 mln ton w 2013 r.; w 2015 r. będzie to 16 mln ton. Ma temu sprzyjać poprawa koniunktury w mieszkaniówce, w budownictwie drogowym, kolejowym i energetyce.
Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji cementu. Na terenie kraju działa 13 zakładów. W ostatnich kilkunastu latach ich nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 10 mld zł. Przemysł ten zatrudnia 25 tys. osób.; z tytułu opłat i podatków odprowadza rocznie do budżetu państwa i kas samorządów od 1,5 do 1,7 mld zł.
Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu