Otwarty handel napędza naszą gospodarkę. Polska nie boi się umowy UE i USA

Polska opowiada się za pełną przejrzystością negocjacji między UE i USAShuttersrock

Polska popiera i nie obawia się umowy o wolnym handlu i inwestycjach między UE i USA (TTIP), bo otwarty handel napędza naszą gospodarkę - powiedział PAP dyrektor Mieczysław Nogaj z Ministerstwa Gospodarki.

Zastrzegł jednak, że trzeba wpływać na negocjowane rozwiązania w tej umowie.

Otwarte podejście do handlu

Jednocześnie Polska opowiada się za pełną przejrzystością negocjacji między UE i USA, zainicjowała pomysł umieszczenia w TTIP rozdziału energetycznego oraz popiera umieszczenie w umowie mechanizmu rozwiązywania sporów na linii inwestor-państwo (ISDS) - wynika z rozmowy PAP z dyrektorem departamentu polityki handlowej Ministerstwa Gospodarki.

- Nasza gospodarka rozwija się dzięki temu, że mamy ambitne i otwarte podejście do handlu. Oczywiście trzeba przyglądać się negocjowanym rozwiązaniom i na nie wpływać, szczególnie jeśli rodzą one obawy, ale o tych obawach trzeba rozmawiać - powiedział Nogaj zaznaczając, że MG zorganizowało wiele spotkań informacyjnych i konsultacyjnych o TTIP. Jak dodał, przykład umowy ACTA pokazał, że nie należy obawiać się przejrzystości negocjacji, bo to brak konsultacji powoduje napięcia. Pełnej przejrzystości negocjacji z USA domagają się m.in. organizacje pozarządowe.

Dodał, że Polska była za opublikowaniem unijnego mandatu w rozmowach z USA. Unijni ministrowie chcą w tym zakresie dalszych kroków i opowiedzieli się w piątek za dostępem do wszystkich dokumentów dotyczących rozmów o tym wywołującym kontrowersje porozumieniu. - Po stronie unijnej w zakresie przejrzystości poszlibyśmy o krok dalej, Amerykanie mają z tym problem - przyznał dyrektor. Dodał, że teraz USA zastanawiają nad unijnymi propozycjami w tym zakresie.

"Ważny sygnał polityczny"

Ministrowie ds. handlowych z krajów UE potwierdzili w ubiegły piątek chęć zawarcia porozumienia z USA, które ma być ambitne, zrównoważone i obustronnie korzystne, tak szybko jak to tylko możliwe.

Zdaniem Nogaja, to "ważny sygnał polityczny" ze strony UE, który może dać nowy impuls w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Rozmowy te są teraz wstrzymane ze względu na niedawne wybory średnioterminowe do amerykańskiego kongresu i zmianę Komisji Europejskiej. - Ministrowie przypomnieli, że celem tej umowy jest osiągnięcie wzrostu i zwiększenie zatrudnienia po obu stronach Atlantyku, co jest problemem teraz w kryzysie - podkreślił dyrektor. Dodał, że w deklaracji podkreślono też, że w TTIP nie chodzi o obniżenie standardów ochrony konsumentów unijnych m.in. w handlu towarami rolnymi z USA. Wywołuje on niepokój w Europie m.in. ze względu na GMO.

- Pogłębienie tych relacji jest o tyle ważne, że jeśli spojrzymy na globalną mapę, to niewątpliwe znaczenie Stanów Zjednoczonych i Unii spada - zaznaczył dyrektor. Dodał, że porozumienie między UE a USA pomogłoby określić standardy światowych relacji gospodarczo - handlowych.

Jak powiedział Nogaj, Polska popiera umieszczenie mechanizmu rozwiązywania sporów na linii inwestor-państwo (ISDS) w umowie UE ze Stanami. Procedura ISDS pozwala inwestorowi z zagranicy dochodzić swoich praw przed międzynarodowym arbitrażem i skarżyć państwo, w którym ulokował inwestycję. Kwestię tę chce wykluczyć z negocjacji część państw UE, a organizacje pozarządowe obawiają się, że ISDS będzie wykorzystywany przez wielkie korporacje do forsowania swoich rozwiązań wbrew rządom.

Umowa z Chinami

- Polska ma ten mechanizm wpisany w inwestycyjnej umowie dwustronnej z USA. Od kiedy umowa weszła w życie (w 1994 r.), był on wykorzystany sześć razy. Ocena skutków tego mechanizmu nie jest zła, bo nie był on wykorzystywany nadmiernie" - powiedział Nogaj. Jego zdaniem istotne jest, by przy okazji TTIP Unia określiła wspólnie kształt tego mechanizmu, bo teraz są używane różne modele przez poszczególne kraje. Zauważył, że UE wpisała ISDS w umowie z Kanadą i na tym modelu powinien być oparty ISDS w umowie ze Stanami. Pokreślił, że trzeba w nim zadbać o: przejrzystość postępowania arbitrażowego, gdy firma zaskarża postępowanie rządu do arbitrażu, oraz o zabezpieczenie przed nieuzasadnionymi i niepoważnymi roszczeniami, o zapewnienie prawa kraju do stanowienia prawa, o dostęp MŚP do arbitrażu oraz obniżenie kosztów arbitrażu (opłat dla arbitrów) itd.

- Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który też należy brać pod uwagę. Unia dyskutuje w tej chwili o umowie inwestycyjnej z Chinami. Jeżeli nie będziemy mieć tego typu klauzuli w umowie między UE i USA, to trudno oczekiwać, żeby Chińczycy na to się zgodzili, a nam zależy na tym, żeby ta klauzula obowiązywała wszędzie tam gdzie mamy interesy ofensywne - powiedział Nogaj. - Trzeba się skupić na tym, żeby tę klauzulę (ISDS) dobrze i mądrze skonstruować, zapewnić ochronę naszych interesów, natomiast sama klauzula spełnia swoją użyteczną rolę, bo ona chroni też i nasze inwestycje" - podkreślił. Przyznał jednak, że są kraje w UE, które sprzeciwiają się ISDS w umowie ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. dlatego, że wówczas musiałyby wycofać się z takich klauzul w umowach z innymi krajami UE. ( Chodzi m.in. o Niemcy.)

Wśród innych kwestii, co do których kraje UE, w tym i Polska, mają obawy w kontekście TTIP, Nogaj wymienił m.in. ochronę własności intelektualnej i prywatności. Z kolei Polska - jak powiedział - zwróciła dodatkowo uwagę m.in. na kwestie energetyczne i uwolnienie importu amerykańskiego gazu do UE. Podkreślił, że to Polska była inicjatorem umieszczenia w TTIP rozdziału energetycznego, co ma także znaczenie geopolityczne ze względu na postępowanie Rosji. Taki postulat przyjęła Komisja Europejska, ale Amerykanie są póki co sceptyczni.

Nogaj ocenia, że TTIP może być podpisana w 2015 albo w 2016 r. Pierwotnie zakładano, że nastąpi to do końca 2014 r. Dyrektor przyznał, że Amerykanów nieco zniechęciły nieprzychylne opinie o TTIP w Europie. Jego zdaniem, trzeba mocno zaawansować negocjacje jeszcze za prezydentury Baracka Obamy.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttersrock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP