Polskie firmy podbiją Kazachstan? "To perspektywiczny rynek"


Kazachstan to perspektywiczny rynek, ale trudny, bo jest na nim konkurencja z całego świata. By robić biznes w tym kraju trzeba go kilkakrotnie odwiedzić – uważają polscy przedsiębiorcy, którzy w Astanie wzięli udział w polsko-kazachskim forum gospodarczym.

W piątek i sobotę wicepremier Janusz Piechociński odwiedził Astanę z misją gospodarczą. Wraz z grupą polskich przedsiębiorców wziął udział w polsko-kazachskim forum gospodarczym.

Nie łatwy rynek

Był wśród nich b. wicepremier Marek Pol, który powiedział, że Kazachstan nie jest łatwym rynkiem z uwagi na konkurencję. - Wydaje się, że polscy przedsiębiorcy dostrzegli jednak ten rynek na poważnie. Jest tutaj już ponad 100 polskich inwestycji, ale przyjeżdża bardzo dużo nowych firm – powiedział PAP podczas forum.

Pol jest obecnie dyrektorem ds. rozwoju w grupie POL-MOT Holding, który m.in. produkuje ciągniki Ursus, maszyny rolnicze, trolejbusy, autobusy elektryczne, czy mobilne wieże kontroli lotów. - Rozmawiamy z potencjalnymi partnerami kazachskimi. Aby swobodnie poruszać się w takim kraju, jak Kazachstan, trzeba poważnie potraktować miejscowy biznes i starać się z nimi współpracować, zwłaszcza, że rząd Kazachstanu oczekuje, by przyjeżdżać tu nie tylko z towarem, ale i technologią – dodał.

Powiedział, że holding widzi szanse w Kazachstanie dla co najmniej kilku swoich produktów. - Na pewno są to ciągniki i maszyny rolnicze. Rolnictwo jest tym sektorem w Kazachstanie, który rozwija się i rozwijać będzie – w małej skali na południu oraz dużej w centrum i na północy kraju. Widzimy też szanse dla autobusów elektrycznych i trolejbusów. Rząd Kazachstanu silnie stawia na kwestie ekologiczne i oczekiwania dotyczące redukcji CO2 są prawie zbliżone do europejskich” – powiedział.

Kraj wielkości Europy

Pol wskazał też na rozwój awiacji. „To jest kraj, który potrzebuje zarówno samolotów, jak i lotnisk. Dostarczamy mobilne wieże kontroli lotów, a to dobre rozwiązania dla tych lotnisk, które budowane są niezbyt wielkimi nakładami inwestycyjnym” – powiedział.

Piotr Guzowski, prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej podkreślił, że trzeba pamiętać, że Kazachstan to kraj wielkości Europy – jego krańce są równe odległości od Madrytu do rzeki Bug. „Ma to duży wpływ na sprawy logistyczne związane z dystrybucją towarów na miejscu. Jeśli firma uważa, że warto tu działać, powinna założyć oddział w tym kraju. To jest podstawa. Kazachowie są trochę niecierpliwi, mają mało czasu, więc jeśli się do czego przekonają, chcą to mieć natychmiast” – powiedział. Jak podkreślił, w przypadku sprzedaży do tego kraju maszyn ważny jest serwis - musi być dostępny w Kazachstanie.

Podczas misji gospodarczej w Kazachstanie list intencyjny udało się podpisać firmie budowlanej Unibep. „Dotyczy realizacji budowy w Astanie budynku Centrum Międzynarodowych Organizacji, w sąsiedztwie budynku ministerstwa sprawa zagranicznych. Dawno już przyglądaliśmy się temu rynkowi i uważamy go za perspektywiczny. Realizacja projektu będzie zależała od zdobycia przez inwestora finansowania, a stara się je uzyskać w polskim banku” – powiedział PAP prezes zarządu spółki Leszek Gołąbiecki.

W misji gospodarczej uczestniczył też przedstawiciel KGHM. Wielu ekspertów wskazuje, że Kazachstan stwarza duże możliwości dla sektora wydobywczego, ponieważ można tam znaleźć pierwiastki z całej tablicy Mendelejewa. KGHM widzi tam swoje szanse i rozgląda się za możliwościami rozwoju. Kilka dni wcześniej Nitroerg, spółka należąca do Grupy KGHM, podczas innej misji gospodarczej, podpisała list intencyjny dot. współpracy z kazachskim partnerem. Nitroerg produkuje materiały budowlane wykorzystywane w górnictwie.

Przede wszystkim chemia

Wśród firm, które towarzyszyły misji gospodarczej, byli też przedstawiciele firm m.in. ArcelorMittal Poland, Petrolinvest, PESA Bydgoszcz, Selena, Terminalu Przeładunkowego Medyka, PKP LHS oraz Waimea Holding.

Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Biorąc pod uwagę całościową wymianę handlową naszego kraju z zagranicą, Kazachstan w 2013 r. był 39. partnerem handlowym Polski pod względem wielkości polskiego eksportu i 40. partnerem pod względem wielkości polskiego importu, na 250 krajów i terytoriów zależnych, z którymi prowadzimy wymianę handlową. Biorąc pod uwagi wyniki handlu za 9 miesięcy 2014 r. Kazachstan był odpowiednio 43. i 26. partnerem handlowym Polski.

W 2013 r. 1454 polskie firmy eksportowały towary do Kazachstanu (na 43,2 tys. firm zajmujących się w Polsce eksportem), a 116 – importowały (na 46,7 tys. firm zajmujących się w Polsce importem). W okresie styczeń-wrzesień 2014 r. dane te wynosiły odpowiednio: eksport – 1235 firmy (na 35,8 tys. firm -eksporterów), import – 96 firm (na 43,7 tys. firm - importerów).

W polskim eksporcie do Kazachstanu w 2013 r. najważniejszą rolę odrywały produkty przemysłu chemicznego. W tej grupie towarów największe znaczenie odgrywają leki i wyroby farmaceutyczne, kosmetyki oraz kity i masy uszczelniające. Równie ważne były maszyny i urządzenia elektro-mechaniczne. Kazachstan importuje też z Polski sporo artykułów rolno-spożywczych, w szczególności jabłka, wieprzowinę oraz produkty mleczne.

Z kolei import z Kazachstanu w 2013 r. zdominowany był przez produkty mineralne. W szczególności jest to gaz propan butan (LPG), frakcje ropy naftowej oraz węgiel.

Autor: pp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP