Na polisy w ramach reformy ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. Obamacare zapisało się do tej pory osiem milionów osób - poinformował prezydent Barack Obama. Oświadczył też, że republikanie powinni przestać torpedować te rozwiązania i zacząć pracować, by poprawić ich działanie.
Prezydent dodał, że 35 proc. zarejestrowanych osób jest młodsza niż 35 lat. W porównaniu z początkiem marca to o cztery proc. więcej. Komunikat prezydenta Obamy został wydany dwa dni po zamknięciu rejestracji na poprzedni okres. Rejestracja na kolejny rok ma się rozpocząć 15 listopada. - Teraz wiemy, że uchylenie ustawy zwiększyłoby deficyt, podniosłoby składki dla milionów Amerykanów i pozbawiło ubezpieczeń kolejnych milionów - powiedział Barach Obama na konferencji. - Znaczna część obywateli może teraz cieszyć się, często po raz pierwszy, z bezpieczeństwa związanego z posiadaniem ubezpieczenia zdrowotnego - dodał.
Cel Obamy
Obamacare, jak powszechnie nazywa się tę przyjętą w 2010 r. przez Kongres reformę Affordable Care Act, uważana jest za najważniejszy projekt legislacyjny obecnego prezydenta. USA są jedynym wysoko uprzemysłowionym krajem na świecie bez powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Około 50 mln osób (15 proc. społeczeństwa) nie miało dotąd żadnej ochrony. Reformę przygotowano z myślą głównie o tych Amerykanach, którym ubezpieczenia zdrowotnego nie zapewnia pracodawca a zarabiają tak mało, że nie było ich dotąd stać, by samodzielnie wykupić polisy.
Zgodnie z reformą osoby zarabiające od 11,7 do 46,7 tys. USD rocznie dostaną przy wykupie polisy dotację od państwa. Natomiast osoby, które zarabiają jeszcze mniej, mają zostać objęte darmową opieką w ramach istniejącego rządowego programu dla najuboższych Medicaid. Jednak kiedy Sąd Najwyższy orzekł w 2012 roku, że poszczególne stany mogą odmówić udziału w Madicaid, z tej oferty - mimo że finansowanej w pełni z budżetu federalnego - zrezygnowała prawie połowa stanów, zarządzanych przez Republikanów. Szacuje się, że w pozostałych stanach, które zgodziły na rozszerzenie zakresu Medicaid, dostęp do bezpłatnej ochrony zdrowia uzyskało dzięki temu ok. 5-6 mln osób dodatkowo. Ponadto 3 mln młodych (poniżej 26 lat) zostało objętych ochroną w ramach polis rodziców (dotychczas obowiązywał limit 19 lat lub - w przypadku kontynuowania nauki - 22 lat).
Autor: mn/klim/ / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl