Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w kwietniu o 4,3 proc. rdr i o 0,4 proc. mdm.
Jak podawał wcześniej GUS, inflacja w marcu 2025 roku była na wyższym poziomie, a ceny rosły w tempie 4,9 procent rok do roku.
Wzrost cen w kwietniu 2025
Jeśli chodzi o kwiecień 2025 roku, to w stosunku do kwietnia 2024 roku wzrosły: - ceny żywności i napojów bezalkoholowych - o 5,3 proc., - nośników energii - o 13 proc.
Natomiast w przypadku paliw do prywatnych środków transportu odnotowano spadek o 8,3 proc.
Inflacja w kwietniu 2025. Komentarze
"Bieżący odczyt może coraz bardziej skłaniać RPP do cięcia stóp procentowych o 50 p.b. na posiedzeniu w przyszłym tygodniu" - napisali w mediach społecznościowych analitycy Alior Banku.
Analitycy mBanku zwrócili uwagę, że "impet wzrostu cen bazowych pozostaje jednak w ryzach, co powinno wspierać scenariusz obniżek stóp (procentowych - red.)".
"Kolejna, tym razem już nieduża, ale jednak, niespodzianka dezinflacyjna - wstępny szacunek inflacji CPI za kwiecień pokazał jej wyraźny spadek do 4,2 proc. rdr. z blisko 5 proc. w pierwszym kwartale" - napisali na portalu X analitycy Pekao.
"Ta informacja, razem z dość słabymi odczytami z polskiej gospodarki realnej (przemysł, sprzedaż detaliczna, budowlanka) będzie stanowić wystarczający argument dla RPP do cięcia stóp na majowym posiedzeniu, w naszym przekonaniu o 50 pb" - dodali.
Z kolei PKO Research zwrócił uwagę, że za dezinflację odpowiadał przede wszystkim znaczący spadek cen żywności - do 5,3 proc. z 6,7 proc. rdr. w marcu). Powodem tego było "wygasanie efektu nieskiej bazy sprzed roku".
"Taniejąca ropa przełożyła się na pogłębienie spadku cen paliw do 8,3 proc. rdr. Szacujemy, że inflacja bazowa w kwietniu obniżyła się do ok. 3,4 proc. rdr. z 3,6 proc. rdr. w marcu, powracając tym samym do szeroko rozumianego celu inflacyjnego" - czytamy.
"Wydźwięk publikacji, wraz z paczką relatywnie słabych danych o aktywności w pierwszym kwartale 2025 roku, wpisuje się w obniżkę stóp na majowym posiedzeniu RPP, nawet o 50 punktów bazowych" - ocenili analitycy PKO Research.
Ekonomiści ING Banku Śląskiego Rafał Benecki i Michał Rubaszek ocenili w komentarzu, że inflacja bazowa obniżyła się do 3,4-3,5 proc. w kwietniu z 3,6 proc. w marcu.
"Spadek inflacji rocznej jest splotem trzech czynników. Najważniejszym jest efekt bazy dla inflacji cen żywności, wynikający z przywrócenia VAT na żywność w kwietniu 2024. Jest to główna przyczyna obniżenia inflacji rocznej dla cen żywności z 6,7 proc. do 5,3 proc. Drugim czynnikiem jest przyspieszenie rocznego tempa spadku cen paliw do 8,3 proc. z 4,7 proc. w marcu, co jest związane z deprecjacją dolara oraz obniżeniem cen ropy na rynkach międzynarodowych" - stwierdzili ekonomiści ING BSK.
Dodali, że ograniczeniu inflacji sprzyja także spowalniająca dynamika płac i niski popyt, które doprowadzają do stopniowego spadku dynamikę inflacji bazowej.
Ocenili, że ścieżka inflacja na początku roku "przebiega istotnie niżej od marcowej projekcji NBP". Dodali, że już w II połowie tego roku, "po wygaśnięciu efektu bazy odmrożenia cen energii z lipca 2024 r.", inflacja powróci do przedziału dopuszczalnych wahań wokół celu NBP i zbliży się do 3 proc. w ujęciu rocznym.
"Dzisiejsze dane stanowią ważny argument w dyskusjach na temat skali obniżek stóp procentowych NBP na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu. Za granicą, dane z Eurolandu i USA pokazują, że gospodarka globalna spowalnia. W Eurolandzie ECB zastanawia się jak duży dezinflacyjny wpływ będzie miał zalew chińskim importem" - wskazali Rafał Benecki i Michał Rubaszek.
"Spodziewamy się cięcia stóp o 50 bp w maju i 125 pb w całym roku" - dodali.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock