OECD punktuje niską jakość pracy w Polsce: duży stres, niskie płace, brak istotnego zabezpieczenia na wypadek bezrobocia oraz wysokie ryzyko utraty pracy.
Według raportu "OECD Employment Outlook 2014", Polska znajduje się w ogonie UE, pod względem jakości miejsc pracy. Przy tworzeniu raportu pod uwagę wzięto poziom zarobków, nierówności w pensjach, ryzyko utraty pracy i bycia bezrobotnym, świadczenia dla osób bez pracy oraz komfort pracy.
Polska w ogonie
Polska znalazła się na 26. miejscu spośród 32 krajów, pod względem wysokości zarobków. 23. miejsce pod względem nierówności pensji, 25. - jeżeli chodzi o ryzyko bezrobocia, 26. w przypadku świadczeń dla osób bez pracy, 28. pod względem wymagań pracodawców i 27. - jeżeli chodzi o udzielaną pomoc, by spełnić te wymagania.
To, co zauważono w raporcie, to wysokie ryzyko bezrobocia, według metodologii OECD w Polsce wynosi ono 9,6 proc. Niższe bezrobocie jest w aż 27 krajach.
Presja i stres
Odsetek osób, które deklarują wysoką presję w miejscu pracy oraz małe wsparcie ze strony pracodawców to ok. 53 proc. W krajach skandynawskich to tylko 15-25 proc. Wśród 32 krajów tylko w dwóch – w Turcji i Grecji – sytuacja pod tym względem była gorsza, niż w Polsce.
OECD zwraca uwagę, że jest to kwestia nie tylko związana z zamożnością społeczeństwa. Wskaźnik ten w Meksyku (33,4 proc.) jest na niewiele wyższym poziomie niż w USA (28 proc.) i niższym, niż we Francji czy Niemczech (w obu krajach jest powyżej 40 proc.).
W poczuciu bezpieczeństwa przed utrata pracy nie pomagają umowy na czas nieokreślony. Jak szacuje OECD w Polsce jest to jedna czwarta zatrudnionych, a wśród młodych sięga ona aż 55 proc. Analitycy OECD piszą, że zbyt duży udział umów na czas określony jest szkodliwy zarówno dla pracowników jak i całej gospodarki. Z danych wynika, że firmy mniej inwestują w takie osoby, co z kolei może zmniejszyć ich produktywność.
OECD to Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development). Jest ważną międzynarodową, międzyrządową organizacją gospodarczą, skupiającą 34 wysoko rozwinięte państwa, w tym od listopada 1996 r. Polskę, które łączy akceptacja dla zasad demokracji i gospodarki rynkowej.
Autor: pp/kwoj / Źródło: Obserwator Finansowy
Źródło zdjęcia głównego: shuterstock.com