Kiedy pracodawca może cofnąć pracownikowi bezpłatny urlop? Czy przysługuje wtedy zwrot kosztów podróży? Ta kwestia nie miała przed Pawłem Blajerem i jego gościem żadnych tajemnic.
- Aby udać się na bezpłatny urlop, najpierw trzeba złożyć pisemny wniosek - mówi Patrycja Zawirska z Kancelarii K&L GATES. Nie trzeba jednak pisać w nim, dlaczego chcemy udać się na urlop. Dopiero, gdy pracodawca wyrazi zgodę, można wyjechać. Czy może on jednak zażądać powrotu pracownika do pracy w razie potrzeby? Czy wtedy musi mu za ten powrót zapłacić, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego?
Żelazne zasady
Z bezpłatnego urlopu można odwołać pracownika tylko w jednym przypadku. - Jeżeli urlop był udzielony na okres dłuższy niż trzy miesiące i strony we wniosku urlopowym zawarły informację, że pracodawca ma prawo z ważnych powodów cofnąć pracownika - powiedziała Zawirska. Gdy przebywamy na urlopie sześć miesięcy, a wniosek o urlop nie przewidywał możliwości "powrotu na żądanie", pracodawca nie ma prawa nas ściągać do firmy.
Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy udać się na urlop, by pracować w innym miejscu? - Wtedy powinniśmy ujawnić naszemu szefowi intencje - radzi Zawirska. - Mimo, że w trakcie urlopu stosunek pracy ulega zawieszeniu, to pracownik jest zobowiązany do lojalności - dodaje.
Łączenie urlopów
Warto odnotować, że jeśli szef zgodził się na urlop bezpłatny nie znaczy wcale, iż musi zgodzić się na urlop wypoczynkowy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy pracownik chce "połączyć" oba rodzaje urlopów w jeden długi wypoczynek.
Można jednak spróbować wytłumaczyć szefowi, że nieudzielenie teraz urlopu wypoczynkowego "będzie zalegać". A zgodnie z kodeksem pracy, osoba zatrudniona na etacie ma obowiązek wykorzystać zaległy urlop najpóźniej do końca września.
Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock