Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podano w komunikacie RPP.
RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu stopy spadły łącznie o 250 pkt bazowych.
W listopadzie ubiegłego roku RPP obniżyła stopy o 25 pkt bazowych. Na grudniowym oraz styczniowym posiedzeniu dokonała redukcji stóp po 75 pkt bazowych, zaś w lutym i w marcu obniżki wyniosły po 25 pkt.
W kwietniu i maju Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Natomiast na majowym posiedzeniu Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt proc, z 3,5 proc. do 3 proc.
Rada ponownie obniżyła stopy procentowe w czerwcu, o 25 pkt bazowych. W lipcu, sierpniu i wrześniu ich poziom nie uległ zmianie.
Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., redyskontowa 3,75 proc., zaś depozytowa 2,00 proc.
Komentując decyzję RPP główny ekonomista PKO BP Łukasz Tarnawa uznał, że są to takie poziomy stóp procentowych, "jakich gospodarka potrzebuje". Jego zdaniem ich podwyżki nie nastąpią tak szybko, jak spodziewa się część analityków. - Myślę, że te dane, które widzieliśmy w ostatnich dniach i dzisiaj, nie dają przesłanek, żebyśmy mogli oczekiwać szybkich podwyżek - stwierdził Tarnawa w TVN CNBC Biznes.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24