Problem bezrobocia to najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed większością krajów objętych badaniem przez Instytut GfK. W Polsce przynajmniej połowa respondentów widzi potrzebę poprawy sytuacji na rynku pracy.
Badanie "Challenges of the Nations" przeprowadzone przez GfK Verein obejmuje swoim zasięgiem 17 krajów z całego świata: Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię, Austrię, Polskę, Wielką Brytanię, Belgię, Rosję, Holandię, Szwecję, Turcję, Szwajcarię, RPA, Nigerię, USA i Brazylię. W badaniu wzięło udział łącznie 19 767 respondentów, tym samym odpowiedzi odzwierciedlają obawy w wymiarze społecznym, gospodarczym i politycznym ponad miliarda ludzi.
Co trapi świat?
Wśród wyzwań, jakie stoją przed państwami, na czele listy znajduje się problem bezrobocia, a w dalszej kolejności kwestie służby zdrowia i polityki edukacyjnej. Końcowe miejsca na liście dziesięciu najważniejszych wyzwań zajmują korupcja, ubóstwo oraz polityki dotyczące zagadnień komunikacyjnych i sieci drogowych.
Bezrobocie stanowi najważniejsze wyzwanie dla jednej trzeciej respondentów (11 z 17 państw). Najwięcej respondentów (74 proc.) uznało tę kwestię za najpoważniejszą w Hiszpanii, niewiele mniej (67 proc.) we Francji. We Włoszech, Polsce i Nigerii przynajmniej połowa respondentów widzi potrzebę poprawy sytuacji na rynku pracy.
W skali globalnej na drugim miejscu (17 proc.) znalazły się obawy związane z ochroną zdrowia i usług medycznych. Najczęściej zgłaszane są one w Brazylii (55 proc.), Polsce (24 proc.), Nigerii (17 proc.) oraz Holandii (16 proc.).
Trzecie miejsce w rankingu w ujęciu międzynarodowym zajęła polityka edukacyjna (13 proc.), co do której najwięcej obaw zgłaszanych jest w Nigerii (35 proc.) i Brazylii (32 proc.). Podkreślić należy fakt, że aż 24 proc. Szwedów widzi potrzebę poprawy w tym obszarze. Poza tym w ponad połowie krajów, w których przeprowadzono badanie, edukacja stanowi istotny problem dla niespełna 10 proc. obywateli - najniższy odsetek odnotowano w tym względzie w Polsce (3 proc.) oraz we Włoszech i Holandii (po 4 proc.).
Różna liczba wyzwań
W badaniu "Challenges of the Nations" 2014 przeciętna liczba problemów zgłaszanych przez obywateli poszczególnych państw jest różna. Najwięcej wyzwań, bo przeciętnie 3,6 na osobę, zgłaszali Nigeryjczycy. W Brazylii, gdzie obywatele wskazywali przeciętnie 2,4 tematów, ponad 30 proc. respondentów zgłosiło ich aż 3. W większości państw respondenci wymieniali maksymalnie jeden problem o dużym znaczeniu. Do najbardziej krytycznych Europejczyków zaliczają się Niemcy i Francuzi, którzy przeciętnie zgłosili odpowiednio 2,6 i 2,5 problemów.
Do krajów, w których liczba przeciętnie zgłaszanych problemów była niższa od ogólnej średniej, zaliczają się Szwajcaria (1,7 wyzwań) i RPA (1,6 wyzwań), a także Turcja i Stany Zjednoczone, w których średnia w tym zakresie wyniosła po 1,5 na osobę. W Szwecji, której obywatele tradycyjnie zgłaszają najmniej problemów w Europie (teraz również i na świecie), wskaźnik ten nie uległ zmianie i wynosi zaledwie 1,2 tematy.
Autor: ToL/km / Źródło: PAP