Najnowsze

Siedmioro Polaków wśród najbogatszych ludzi na świecie. Lista miliarderów "Forbesa"

Najnowsze

Autor:
/ToL
Źródło:
Forbes
Życie rosyjskich oligarchów po nałożeniu sankcji (11.03.2022)
Życie rosyjskich oligarchów po nałożeniu sankcji (11.03.2022)TVN24
wideo 2/2
TVN24Życie rosyjskich oligarchów po nałożeniu sankcji (11.03.2022)

Siedmioro Polaków trafiło na najnowszą listę miliarderów, opublikowaną przez magazyn "Forbes". Najwyżej w zestawieniu - na 411. miejscu - znalazł się Michał Sołowow, którego majątek oszacowano na 6,2 miliarda dolarów.

Na liście miliarderów "Forbesa" znalazło się 2668 osób, o 87 mniej niż rok temu. Wartość majątku najbogatszych ludzi świata oszacowano na 12,7 biliona dolarów, w 2021 roku fortuna miliarderów wynosiła 13,1 bilionów dolarów.

Elon Musk, szef firm Tesla i SpaceX, został po raz pierwszy uznany za najbogatszego człowieka na świecie z majątkiem o wartości 219 mld dolarów, co oznacza wzrost o 68 mld dolarów w porównaniu z poprzednim rokiem.

Musk przeskoczył Jeffa Bezosa z Amazona, którego majątek spadł do 171 mld dolarów po niewielkim spadku cen akcji firmy i darowiznach na cele charytatywne.

Miejsca Polaków na światowej liście "Forbesa"

411. Michał Sołowow - 6,2 mld dolarów

Sołowow jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek, a także producenta płytek i ceramiki sanitarnej Cersanit.

Cersanit S.A. to grupa kapitałowa, działająca na międzynarodowym rynku płytek ceramicznych i kompleksowego wyposażenia łazienek. W skład Grupy Cersanit wchodzą europejskie marki: Cersanit, Opoczno, Meissen Keramik, Pilkington's i Mei.

Michała Sołowowa pochłania także energetyka i zielone technologie. Rok temu zainwestował w spółkę Corab, produkującą panele słoneczne.

728. Jerzy Starak - 4 mld dolarów

Jerzy Starak jest większościowym udziałowcem Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych medykamentów. Biznesmen jest też udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita).

913. Tomasz Biernacki - 3,3 mld dolarów

Tomasz Biernacki jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Ponad dekadę temu marka ta nie była powszechnie znana, miała 81 placówek w mniejszych ośrodkach miejskich w środkowej Polsce. Obecnie do Dino należy jednak ponad 1800 sklepów.

1053. Zygmunt Solorz-Żak - 2,9 mld dolarów

Jeden z najbogatszych Polaków działa w branży medialnej, ale jego interesy sięgają znacznie dalej. Majątek pomnaża między innymi poprzez inwestycje w finanse, sektor energetyczny i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Solorz kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

1645. Dominika Kulczyk - 1,8 mld dolarów

Córka Jana Kulczyka, przez wiele lat najbogatszego Polaka. Dominika Kulczyk jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia, której sztandarowym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Dominika Kulczyk jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.

2076. Sebastian Kulczyk - 1,4 mld dolarów

W wyniku podziału majątku z Dominiką Sebastianowi Kulczykowi przypadła większa część inwestycji kapitałowych. Największa to pakiet kontrolny Ciechu. Posiada również cały portfel akcji spółek wydobywczych, szukających paliw i surowców na całym świecie.

2324. Zbigniew Juroszek z rodziną - 1,2 mld dolarów

Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami.

Zbigniew Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.

Autor:/ToL

Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości