Na emeryturę to nas nie stać

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Mało kto myśli o swojej przyszłej emerytirze

Ponad połowa Polaków nie oszczędza, ani nie planuje oszczędzać na przyszłą emeryturę - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Młodzi z reguły uważają, że jeszcze mają czas, zaś starsi - że ich nie stać.

Zaledwie 13 procent z nas regularnie odkłada na starość. Robi to tak niewielu, choć większość niezbyt optymistycznie widzi przyszłość: ponad połowa spodziewa się, że wypłata z ZUS i OFE będzie znacząco niższa od ich obecnych dochodów.

18 procent ankietowanych spodziewa się, że ta emerytura będzie w wysokości między 61 a 80 procent ostatnich zarobków, 16 procent spodziewa się emerytury między 41 a 60 proc. zarobków. Wprawdzie nieliczni - ale są jednak optymiści: co pięćdziesiąta osoba spodziewa się emerytury wyższej niż zarobki.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ponad 1/3 ankietowanych (36 proc.) nie jest w stanie oszacować wysokości swojej przyszłej emerytury.

Nie oszczędzamy, bo nas nie stać

Jedynie 13 proc. osób w wieku produkcyjnym deklaruje, że oszczędza z myślą o emeryturze. Kolejne 21 proc. deklaruje, że obecnie nie oszczędza, ale zamierza to robić.

Ponad połowa respondentów będących w wieku produkcyjnym (55 proc.) twierdzi, że nie oszczędza i nie zamierza tego robić. Dotyczy to przede wszystkim rolników indywidualnych (78 proc. spośród nich), rencistów (73 proc.) oraz bezrobotnych (69 proc.)

Ci, którzy nie oszczędzają, na pytanie o powody odpowiadają głównie, że ich nie stać na to. 15 proc. uważa natomiast, że mają jeszcze na to czas.

Prawie 60 procent pytanych odpowiada, że nie stać ich na oszczędzanie, ponieważ wszystkie zarobione pieniądze wydają na bieżąco. Wyraźnie większą skłonność do dodatkowego oszczędzania na emeryturę wykazują badani, których miesięczny dochód netto przekracza 2 tysiące złotych, i ci, u których miesięczny dochód netto przekracza 1500 złotych na jedną osobę w rodzinie.

Badanie „Jak Polacy oszczędzają na emeryturę” przeprowadzono w dniach 8 – 13 maja 2010 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Badanie stanowi wspólny projekt CBOS i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24