Myślisz o własnym biznesie? Oto sześć branż przyszłości

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWiosna na rynku pracy

- Trzeba pamiętać, że przyszłość należy do wizjonerów. A oni nie zastanawiają się, jaki sektor będzie się rozwijał szybciej niż inne. Wizjonerzy tworzą przyszłość, nowe sektory i rynki - uważa prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, obecnie rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Dla tych, którzy wizjonerami nie są przygotowaliśmy małą ściągawkę, w której spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jaki biznes ma przed sobą największą przyszłość i gdzie należy szukać luk na naszym rynku.

1. Usługi

Jak oceniają analitycy przyszłość będzie należała przede wszystkim do sektora usług. Prognozy ekonomiczne pokazują, że do 2015 roku w krajach Unii Europejskiej zatrudnienie w usługach rynkowych zwiększy się o 20 proc, a w Polsce nawet o 30 proc.

- Dotyczy to zwłaszcza usług innowacyjnych takich jak docieranie do klienta przez internet z nową usługą - tłumaczy tvn24bis.pl ekonomista prof. Witold Orłowski. Przyszłość to także usługi dla ludzi starszych, w tym zdrowotnych i poza zdrowotnych np. zagospodarowanie czasu wolnego - dodaje.

Podobnego zdania jest Dominika Staniewicz, ekspert BCC ds. rynku pracy. - Powszechnie wiadomo, że z zakresu medycyny brakuje nam osób świadczących usługi opiekuńcze nad coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem, np. pielęgniarek oraz geriatrów. Brakuje również bardziej rozwiniętej sieci domów spokojnej starości na wyższym poziomie niż obecnie - mówi tvn24bis.pl Staniewicz.

Dobrą inwestycja w przyszłość są też salony piękności. Jak mówi psycholog biznesu Paweł Pawłowski, wzrasta zapotrzebowanie na usługi związane z urodą. - W cenie są Ci, którzy potrafią wykreować mniej lub bardziej wyrafinowane usługi typu "beauty". Innowacyjne pomysły będą nagradzane za pierwszeństwo - mówi Pawłowski.

2. Branża IT

Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin, w obszarze której wciąż powstaje wiele miejsc pracy, kształtują się nowe zawody i specjalizacje.

Jak tłumaczy Staniewicz branża IT pozostawia ona jednak wiele do życzenia. - W szczególności dotyczy to znaczącego braku specjalistów - argumentuje.

Na liście najbardziej pożądanych pracowników znajdują się m.in. programiści (znający języki C++,Java,C#), testerzy oprogramowania, graficy i webmasterzy. Potrzebni także menedżerowie, marketingowcy, wdrożeniowcy i inżynierowie.

3. Self publishing

To samodzielne wydawanie książek przez ich autorów, na własny koszt i bez pomocy wydawnictwa. Ta dziedzina ewoluuje bardzo dynamiczne wraz z rozwojem Internetu i ma duży wpływ na rozwój rynku wydawniczego.

- Jest to branża wschodząca, dla której rynek agentów, PR-owców lub marketingowców jest bardzo ograniczony, wręcz nie istniejący - tłumaczy Staniewicz.

Self publishing daje twórcom wiele możliwości. Autorzy mają większą szansę na sukces bo w pełni kontrolują własną publikacją na poziomie wydawniczym, dystrybucyjnym, jak i cenowym.

4. Firmy nastawione na międzynarodową ekspansję

W Polsce jest ciągle mało firm, które osiągają sukces za granicą. Jak tłumaczy tvn24bis.pl prof. Rybiński, za 10 lat przetrwają te przedsiębiorstwa, które uciekając przed spadkiem popytu krajowego zdążą skutecznie zdobyć rynki zagraniczne.

- Polska utknęła w pułapce średniego dochodu i dalsze bogacenie się Polaków będzie możliwe tylko wtedy, gdy tych firm będzie przybywało. Inne firmy powinny przyśpieszyć swoją własną ścieżkę międzynarodowego rozwoju - mówi prof. Rybiński.

5. Edukacja

Wraz z coraz większymi wymaganiami pracodawców pracownicy będą chcieli coraz częściej dokształcać się i zwiększać swoje kwalifikacje.

To szansa dla trenerów różnych szkoleń oraz doradców, szczególnie w kształceniu z wykorzystaniem rozwijających się technologii informatyczno - komunikacyjnych (e-learning) oraz Internetu.

6. Biotechnologia

Biotechnolog jest typowany na jednego z najbardziej obiecujących zawodów przyszłości. Za granicą już dziś to doceniana i dobrze wynagradzana grupa. W związku z ciągłym rozwojem na rynku pracy pojawiają się nowe zawody związane z ta dziedziną np. nanotechnik czy specjalista ds. klonowania.

Biotechnologia obejmuje dziedziny takie jak medycyna, rolnictwo, przemysł spożywczy i farmaceutyczny. Biotechnolodzy monitorują działanie stosowanych w terapii leków, sprawdzają zagrożenie chorobami, pracują nad konstrukcją nowych szczepionek. Opracowują i przeprowadzają testy diagnostyczne dla przemysłu. Ich wiedza jest pomocna w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

W 2000 roku magazyn Time zatrudnił najlepszych ekspertów i futurologów, żeby przeprowadzili analizę, które sektory najbardziej będą się rozwijać przez najbliższe 10 lat. Po dekadzie okazało się, że prognozy były do niczego, a sektory, które miały się kurczyć (np.: kurierzy, maklerzy, pośrednicy nieruchomości) miały za sobą dekadę sukcesów.

Autor: ToL//gry/km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu