Tydzień na rosyjskiej giełdzie rozpoczął się od sporych spadków. Pakiet antykryzysowy, który przedstawił w poniedziałek Władimir Putin obejmuje m.in. refinansowanie zagranicznych długów rosyjskich koncernów i banków na sumę do 50 mld dolarów
Silnym spadkiem cen akcji zakończyły się poniedziałkowe sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX. Indeks RTS stracił aż 7,11 proc. i wyniósł na zamknięciu 1194,11 pkt. Z kolei indeks MICEX zjechał o 5,5 proc. - do poziomu 1095,51 pkt.
Najbardziej potaniały papiery Sbierbanku (VTB) - 8,18 proc. i koncernu naftowego Rosnieft - 7,1 proc.
To już trzeci dzień spadków na moskiewskich parkietach. W piątek oba indeksy straciły po 1,5 proc. Natomiast w czwartek indeks RTS spadł 0,79 proc., a indeks MICEX - 0,92 proc.
Bank centralny wyrówna straty
Wygląda na to, iż zaraza, która ogarnęła system finansowy USA, przerzuciła się także na europejski system finansowy putin o giełdach
O pakiecie antykryzysowym, obejmującym m.in. refinansowanie zagranicznych długów rosyjskich koncernów i banków na sumę do 50 mld dolarów, premier Władimir Putin poinformował podczas rządowej narady poświęconej koncepcji rozwoju Rosji do 2020 roku.
Szef rosyjskiego rządu obiecał także, że Centralny Bank Rosji będzie wyrównywał głównym bankom straty, jakie poniosą na rynku kredytów międzybankowych.
- W tych warunkach naszym bankom i koncernom, które korzystają z kredytów zachodnich, trudno będzie prolongować stare i zaciągać nowe pożyczki - podkreślił premier.
- W celu podtrzymania rynku kredytów międzybankowych CBR będzie mógł zawierać porozumienia z niektórymi bankami o wyrównywaniu strat przy kredytowaniu innych banków, jeśli straty takie będą powstawać - ogłosił Putin.
Kredyty bez zastawu
Według tego planu, CBR będzie także mógł udzielać kredytów bankom komercyjnym bez zastawu. Putin zaznaczył, że podobnie postępuje już Ministerstwo Finansów w stosunku do 28 rosyjskich banków. Chodzi o lokowanie środków budżetowych na depozytach.
Putin zapowiedział, że rosyjskie banki i koncerny będą mogły występować do VEB o kredyty w celu spłacenia zadłużenia wobec zagranicznych kredytodawców. Premier podkreślił, że w grę wchodzą jednak tylko pożyczki zaciągnięte przed 25 września. - Przy czym warunki muszą być rynkowe – dodał.
Szef rosyjskiego rządu poinformował, że w budżetach na 2008 i 2009 rok zarezerwowano łącznie 250 mld rubli (ok. 10 mld dolarów) na podtrzymanie rynku papierów wartościowych.
Rząd i CBR przeznaczyły wcześniej 3,3 bln rubli (ok. 130 mld dolarów) na ustabilizowanie sytuacji na rosyjskich rynkach finansowych.
W tych warunkach naszym bankom i koncernom, które korzystają z kredytów zachodnich, trudno będzie prolongować stare i zaciągać nowe pożyczki putin gielda2
Rosja też czeka na plan dla USA
Według analityków poniedziałkowa przecena walorów rosyjskich spółek jest konsekwencją ujemnej dynamiki na zagranicznych giełdach, spadku cen ropy naftowej na rynkach światowych i problemów z płynnością wewnątrz Rosji.
Na nastroje na giełdach w Moskwie - twierdzą analitycy - rzutował też brak jasności co do ostatecznego kształtu planu ratunkowego dla sektora finansowego USA.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA