Moody's nie wierzy w Ukrainę. Obniża rating

sxc.huZdaniem agencji, zmiana władzy w Kijowie pogłębiła słabość finansową Ukrainy

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating Ukrainy z Caa2 do Caa3 ze względu na "eskalację kryzysu politycznego w tym kraju". Zdaniem agencji, zakup obligacji emitowanych przez ukraiński rząd wiąże się z coraz większym ryzykiem.

Agencja Moody's uzasadniła obniżenie wiarygodności kredytowej Ukrainy także szeregiem czynników gospodarczych, m.in. wzrostem ceny rosyjskiego gazu i obcięciem pomocy finansowej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Pożyczka nie pomoże?

W komunikacie agencja podkreśla, że zmiana władzy w Kijowie, pogorszenie stosunków z Rosją i utrata części terytorium pogłębiły trwającą od dawna słabość gospodarczą i finansową Ukrainy. Agencja nie wyklucza kolejnego obniżenia ratingu Ukrainy w średniej perspektywie, mimo planowanej pomocy międzynarodowej dla Kijowa, m.in. z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Agencja Moody's obawia się, że przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi może dojść na Ukrainie do dalszej eskalacji kryzysu politycznego. Agencja wskazuje także na "poważne ryzyko" dalszej destabilizacji kraju - głównie na południu i wschodzie Ukrainy.

Moody's to kolejna instytucja, która wątpi w poprawę ukraińskiej gospodarki. W ostatnich dniach Bank Światowy ogłosił, że spodziewa się spadku PKB naszego wschodniego sąsiada.

Bank Światowy prognozuje spadek PKB Ukrainy
Bank Światowy prognozuje spadek PKB UkrainyTVN24 Biznes i Świat

Autor: rf/r/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości