Najnowsze

MFW: jeśli akcja szczepień się powiedzie, światowa gospodarka zanotuje wzrosty

Najnowsze

Autor:
kris
/ ams
Źródło:
MFW, Reuters, CNBC, PAP
Morawiecki o odbudowie potencjału gospodarczego
Morawiecki o odbudowie potencjału gospodarczegoTVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki o odbudowie potencjału gospodarczego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że jeśli globalna akcja szczepień przeciw COVID-19 się powiedzie, to światowa gospodarka powiększy się o 5,5 procent. W najnowszym raporcie MFW czytamy, że rozpoczęcie szczepień pod koniec 2020 roku daje nadzieję na to, że gospodarka może zacząć się odbudowywać.

Fundusz szacuje, że globalna gospodarka straci przez pandemię 22 biliony dolarów w latach 2020-2025 wobec prognoz sprzed jej wybuchu. "Pandemia wywołała kryzys, który doprowadził do "dramatycznego załamania" wzrostu, należy też liczyć się z tym, że nowe prognozy "otacza niezwykła niepewność" – oznajmiła główna ekonomistka MFW Gita Gopinath.

Fundusz prognozuje obecnie większy wzrost niż trzy miesiące temu, kiedy szacowano, że wyniesie on 5,2 proc. Lepsze rokowania są związane z kampanią szczepień oraz programami pomocowymi wdrażanymi przez poszczególne państwa, co powinno przyspieszyć ożywienie gospodarcze.

Wyścig szczepień

Szacunki Funduszu opierają się na założeniu, że szczepionki przeciw COVID-19 będą "powszechnie dostępne" w krajach bogatych i części państw rozwijających się w pierwszych sześciu miesiącach roku, a w drugiej połowie 2022 roku – również w większości krajów o niskich dochodach. Wiele jednak zależeć będzie od "wyniku wyścigu pomiędzy wariantami wirusa i (akcją) szczepień oraz zdolności (rządów) do efektywnego wspierania (wzrostu) aż do końca pandemii" – wyjaśniła Gopinath.

W 2020 z powodu pandemii globalna gospodarka skurczyła się o 3,5 proc. i był to, biorąc pod uwagę okresy pokoju na świecie, największy regres od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku – poinformowała ekonomistka.

Prognoza dla Polski i świata

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymał prognozy dla PKB Polski w 2021 r. Tegoroczny wzrost wyniesie 2,7 proc., a w 2022 r. wyniesie 5,1 proc.

Według MFW plan pomocowy prezydenta USA Joe Bidena, związany z pandemią koronawirusa o wartości 1,9 bln dolarów, może przyspieszyć tegoroczny wzrost o 5,5 proc. MFW ocenia, że w 2020 roku PKB Stanów Zjednoczonych skurczyło się o 3,4 proc. Gospodarka Chin może wzrosnąć w tym roku o 8,1 proc., po spadku PKB w 2020 roku, który wyniósł 2,3 proc. Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w bieżącym roku 4,2 proc., po spadku w roku ubiegłym na poziomie 7,2 proc. – ocenia MFW.

Autor:kris / ams

Źródło: MFW, Reuters, CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości