Jeśli walki na wschodzie Ukrainy znacznie się przeciągną, potrzebna będzie nowa strategia wsparcia Ukrainy, włącznie z dodatkowym zewnętrznym finansowaniem - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego nt. realizacji programu pomocowego przez Ukrainę.
"Program w dużym stopniu opiera się na założeniu, że konflikt zacznie się uspokajać w najbliższych miesiącach. Jeśli walki będą trwać znacznie dłużej, niewielkie bufory (dopuszczalne odstępstwa w realizacji programu - red.) (...) szybko się wyczerpią, wymagając nowej strategii, włącznie z dodatkowych zewnętrznym finansowaniem" - czytamy w podsumowaniu opublikowanego we wtorek raportu.
Poważne skutki
Dodano, że dalsza eskalacja geopolitycznych napięć mogłaby też mieć poważne konsekwencje dla ukraińskiej gospodarki, a wewnętrzna polityka może stać się trudniejsza w razie wcześniejszych wyborów. Dlatego - zdaniem MFW - kluczowe dla Kijowa jest trzymanie się uzgodnionych reform w zamian za pomoc międzynarodową. Eksperci MFW zwracają uwagę, że zmaterializowały się zagrożenia przewidywane w momencie wnioskowania o pomoc, takie jak zaostrzenie konfliktu we wschodniej Ukrainie i sporu gazowego z Gazpromem. "Taki rozwój wypadków negatywnie wpłynął na zaufanie, bilans przepływów płatniczych, działalność gospodarczą i realizację budżetu. Sektor bankowy musiał poradzić sobie z większym niż przewidywano odpływem depozytów, a kurs walutowy osłabił się bardziej niż oczekiwano w momencie wnioskowania o program (pomocowy)" - wskazali.
Ambitny program
MFW ocenił, że przegląd realizacji programu pomocowego pozwala na uwolnienie dodatkowych 1,39 mld dolarów, co daje w sumie ok. 4,6 mld dolarów wypłaconych dotąd środków Ukrainie. W sumie ambitny program ukraińskich reform został wsparty pożyczką w wysokości 17,1 mld dolarów, zatwierdzoną przez zarząd MFW pod koniec kwietnia. Fundusz ocenił, że ogólnie reformy gospodarcze zostały wdrożone przez Ukrainę, tak jak uzgodniono z pożyczkodawcami, a ukraińskie władze podejmują trudne kroki mimo niepewnej sytuacji politycznej. Ze względu na piętno jakie odciska konflikt na wschodzie Ukrainy, zarząd MFW zaakceptował pewne odstępstwa od kryteriów programu dotyczących m.in. akumulacji rezerw międzynarodowych, aktywów banku centralnego i tegorocznego deficytu finansów publicznych.
Słabe wyniki
Według danych przytoczonych przez MFW ukraińska produkcja przemysłowa w pierwszym półroczu 2014 r. w porównaniu do takiego samego okresu roku ubiegłego spadła o 4,7 proc., przy czym w ogarniętym walkami Doniecku wspomniany spadek wyniósł aż 12,3 proc.
Autor: msz//bgr/kwoj / Źródło: PAP