We wtorek rozpocznie się XXIV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Na jego program składa się ponad 150 sesji plenarnych, paneli dyskusyjnych, prezentacji, wydarzeń specjalnych i kulturalnych, w których udział ma wziąć ponad 3 tys. osób. Forum potrwa do czwartku.
Obszerne relacje z Forum w Krynicy codziennie na antenie TVN24 Biznes i Świat oraz na stronie tvn24bis.pl.
Krynicka konferencja, w tym roku odbywająca się pod hasłem "Pokryzysowy świat - czas nowych liderów", należy do najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Forum to miejsce, gdzie spotykają się politycy, przedstawiciele biznesu oraz wpływowi ekonomiści i intelektualiści. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku wśród debat dominować będzie tematyka ekonomiczna, polityczna i społeczna, choć nie zabraknie także dyskusji poświęconych innowacjom, mediom czy ochronie zdrowia. W niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" twórca Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski poinformował, że do Krynicy zaproszono m.in. prezydenta Ukrainy. - Liczymy na przyjazd prezydenta Petra Poroszenki, ale może to kolidować z jego wizytą na szczycie NATO, który odbędzie się w dniach 4 i 5 września w Newport na południu Walii - powiedział. Jeżeli prezydenta nie dotrze, Ukrainę będą reprezentować inni wysocy przedstawiciele rządu i parlamentu tego kraju. Sytuacja na Ukrainie ma być jednym z głównych tematów Forum. W panelu "Ukraina - dwa kolory" o ukraińskich problemach w kontekście europejskim mają dyskutować m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były p.o. prezydenta Ukrainy Oleksandr Turczynow oraz lider partii UDAR Witalij Kliczko.
Miks energetyczny
Ważną grupę tematów gospodarczych stanowią debaty poświęcone energetyce, a wśród nich dyskusja "Bezpieczny miks energetyczny. Węgiel - przyszłość czy przeszłość?". W panelu "Wspólny rynek energii elektrycznej i gazu - rola krajów z Grupy Wyszehradzkiej - remedium na kryzys ukraiński" eksperci będą dyskutować o tym, jaką mapę drogową należy przyjąć, by zapewnić państwom naszego regionu dostęp do surowców i ich akceptowalną cenę. Udział w tym panelu zapowiedzieli m.in. prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor, prezes PGE Marek Woszczyk, prezes URE Maciej Bando, prezes Gaz-Systemu Jan Chadam i szef PGNiG Mariusz Zawisza. Inne panele energetyczne będą poświęcone m.in. płynności na rynkach energii elektrycznej i gazu, bezpieczeństwu energetycznemu oraz roli węgla, odnawialnych źródeł energii i energii nuklearnej w nadchodzących dekadach. Eksperci podpowiedzą też, gdzie szukać pieniędzy na nowe inwestycje w polskiej energetyce.
Innowacje w bankowości
Uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bankowość mobilna bankowością przyszłości czy już teraźniejszości?" postarają się poszukać odpowiedzi na pytanie, czy strategiczne sojusze firm telekomunikacyjnych z bankami ustalą nowy układ sił w branży bankowej. W debacie "Top Trendy: przyszłość polsko-amerykańskich relacji biznesowych" jej uczestnicy będą dyskutować o 25 latach transformacji w Polsce i o tym, co powinniśmy zrobić, aby kolejne 25 lat było dla Polski sukcesem. Swój udział zapowiedzieli m.in.: ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull i wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Organizatorzy Forum zapowiadają, że w różnych panelach i dyskusjach wezmą udział liczni przedstawiciele rządu, m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister środowiska Maciej Grabowski, minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także b. prezydent Lech Wałęsa. Z zagranicy przybędą m.in.: b. komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Guenther Verheugen, minister przemysłu i handlu Czech Jan Mladek, wiceprezes Google Carlo D'Asaro Biondo, Główny Przedstawiciel ds. Handlu USA przy UE Elena M. Bryan i premier Hiszpanii w latach 2004-2011 Jose Luis Rodriguez Zapatero.
Obszerne relacje z Forum w Krynicy codziennie na antenie TVN24 Biznes i Świat oraz na stronie tvn24bis.pl.
Autor: rf / Źródło: PAP