"Łupkowi" inwestorzy obawiali się polskich monopolistów

 
USA wiążą duże nadzieje z eksploatacją gazu łupkowego w Polsce, choć widzą też przeszkodyTVN24

Miejscowi monopoliści PGNiG i Gaz System, potencjalne problemy z eksportem wydobywanego gazu czy niejasna kwestia własności ziemi – to główne przeszkody, na które wskazują amerykańskie firmy zainteresowane wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Jak wynika z ujawnionej przez Wikileaks depeszy z października 2009 roku, Amerykanie, "pomimo utrzymywania swoich wstępnych operacji bez rozgłosu", byli bardzo zainteresowani wejściem na potencjalny rynek.

Depesza dotycząca kwestii poszukiwania i eksploatacji złóż gazu łupkowego w Polsce i udziału w tym firm amerykańskich pochodzi z 7 października 2009 roku. Została wysłana do Departamentu Stanu z ambasady USA w Warszawie jako informacja "wrażliwa, ale nie poufna".

Sceptycyzm rządu i monopolistów

Rząd i lokalne koncerny energetyczne pozostają nieprzekonane argumentując to tym, że "gęstsze skały" mogą uczynić wydobycie polskiego gazu łupkowego nieopłacalnym. Wydaje się, że albo polscy urzędnicy nie doceniają niedawnych postępów w technologii (…) albo globalne firmy energetyczne wykazują zbyt daleko posunięty optymizm. depesza z ambasady USA w Warszawie

Jak czytamy w paragrafie 1., podsumowującym informacje zawarte w depeszy, "sukcesy firm działających w USA w wydobywaniu gazu łupkowego i z innych niekonwencjonalnych źródeł wywołały umiarkowane podekscytowanie w Polsce. Wiele dużych i średnich firm aplikowało o koncesje na badania geologiczne i przeprowadziło szerokie badania rynku i klimatu inwestycyjnego."

Jednak, jak zauważa ambasada USA, "podczas gdy firmy te zachowują ostrożny optymizm, rząd i lokalne koncerny energetyczne pozostają nieprzekonane argumentując to tym, że "gęstsze skały" mogą uczynić wydobycie polskiego gazu łupkowego nieopłacalnym".

Zdaniem autora depeszy, "wydaje się, że albo polscy urzędnicy nie doceniają niedawnych postępów w technologii (…) albo globalne firmy energetyczne wykazują zbyt daleko posunięty optymizm." Faktem jest jednak, że "odkrycie bogatych złóż mogłoby zmienić spojrzenie Polski na bezpieczeństwo energetyczne/klimatyczne i odpowiadające im priorytety w Brukseli. Ułatwienie inwestycji w wydobycie mogłoby także spowodować rozwiązanie przez Rząd Polski istniejących od dawna utrudnień w rozwoju infrastruktury."

Globalni gracze cichaczem wchodzą do gry

Jeden z paragrafów depeszy omawia aktywność amerykańskich koncernów. "Firmy Chevron, Conoco Philips, Exxon, FX energy, oraz Marathon aktywnie rozwijają bądź poszukują nowych praw do badań geologicznych w Polsce. Jasnym jest, że pomimo utrzymywania swoich wstępnych operacji bez rozgłosu, firmy te spieszą się aby wejść na ten potencjalny rynek. Marathon i Exxon już obsadziły stanowiska dyrektorów na Polskę i pracują nad założeniem lokalnych przedstawicielstw."

Amerykanie bardzo dobrze oceniają współpracę z resortem środowiska. Jak czytamy, "pomimo, że firmy nie afiszują się ze swoją obecnością, Ministerstwo Środowiska postępuje bardzo przejrzyście w wydawaniu licencji na badania geologiczne, oferując płytę CD i mapę obecnych i potencjalnych inwestorów wszystkim zainteresowanym."

Potencjalne utrudnienia

Ambasada wymienia też najważniejsze potencjalne przeszkody w rozwoju rynku gazu łupkowego. Jak można przeczytać, "firmy rozważające inwestycje mają wyraźne obawy, które ukazują nie tylko ich wysokie oczekiwania, ale także potencjalne przeszkody w rozwoju:

Dostęp do rynku wewnętrznego: Należący do Skarbu Państwa i będący monopolistą importer (PGNiG) oraz dystrybutor (Gaz System) będą musiały wesprzeć wykorzystanie złóż i dostarczenie produktu na rynek. Ci monopoliści są utrudnieniem, gdyż mogą wpływać na ceny gazu oraz na budowę infrastruktury (szczególnie rurociągów). Na plus należy zaliczyć oczekiwanie szybkiego wzrostu popytu wewnętrznego, ponieważ Polska wciąż poszukuje alternatyw dla węgla.

Należący do Skarbu Państwa i będący monopolistą importer (PGNiG) oraz dystrybutor (Gaz System) będą musiały wesprzeć wykorzystanie złóż i dostarczenie produktu na rynek. Ci monopoliści są utrudnieniem, gdyż mogą wpływać na ceny gazu oraz na budowę infrastruktury (szczególnie rurociągów). depesza ambasady USA w Warszawie

Eksport: Polska usilnie zabiega o zabezpieczenie długoterminowych globalnych zobowiązań na dostawy gazu (w szczególności z Katarem i Rosją). Odkrycie znaczących złóż wymagało będzie dostępu do szerszych rynków regionalnych. Istnieje wiele niepewności wokół ustnych zobowiązań Polski względem mostów energetycznych (interkonektorów gazowych).

Gospodarowanie ziemią: Polska ma długą historię trudnych negocjacji dotyczących zagospodarowania ziemi, które często szkodziły dużym inwestycjom, a zwłaszcza rozwojowi autostrad. Wywłaszczenia są nadal rozwiązaniem nowym i nieprzetestowanym. Dostęp do miejsc wydobycia i prawo do poprowadzenia ewentualnych gazociągów może być utrudniony przez władze lokalne lub prywatnych właścicieli gruntów.

Prawa do badań/wydobycia: Do dnia dzisiejszego, proces ten był prosty, jednakże państwowe firmy wydobywcze i PGNiG posiadają większość uprawnień do wydobycia znaczącej ilości złóż minerałów na terytorium Polski. W sytuacji, w której wstępne badania "podniosły oczekiwania" względem gazu łupkowego, współpraca z przedsiębiorstwami państwowymi może okazać się problematyczna.

Alternatywa dla Rosji

Zdaniem autora depeszy, rozwój wykorzystania gazu łupkowego miałby olbrzymi wpływ na kalkulacje Polski związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz skłonnością do brania udziału w globalnych inicjatywach dotyczących zmian klimatycznych.

"Na najwyższych szczeblach Rząd Polski chętnie powitałby i wspierałby lokalne wydobycie gazu łupkowego jako alternatywę dla zakupu większych ilości gazu z Rosji i zwiększania zależności od węgla" - czytamy w dokumencie.

"Podczas gdy obawy związane z klimatem inwestycyjnym są realne, nie są one nie do pokonania. Dziś, najlepszej jakości informacje na temat potencjału gazu z niekonwencjonalnych źródeł są prawdopodobnie w posiadaniu ekspertów wiodących globalnych firm energetycznych. Jeśli i gdy zdecydują się one na znaczne inwestycje w wydobycie, oczekujemy, że Rząd Polski pracował będzie nad ułatwieniem inwestowania, włączając w to polecenie państwowym firmom energetycznym wsparcia tych procesów i rozwoju. (…)" - to komentarz kończący depeszę.

Źródło: Sekcja Dokumentacji i Analiz TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP