"Łupkowi" inwestorzy obawiali się polskich monopolistów

 
USA wiążą duże nadzieje z eksploatacją gazu łupkowego w Polsce, choć widzą też przeszkodyTVN24

Miejscowi monopoliści PGNiG i Gaz System, potencjalne problemy z eksportem wydobywanego gazu czy niejasna kwestia własności ziemi – to główne przeszkody, na które wskazują amerykańskie firmy zainteresowane wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Jak wynika z ujawnionej przez Wikileaks depeszy z października 2009 roku, Amerykanie, "pomimo utrzymywania swoich wstępnych operacji bez rozgłosu", byli bardzo zainteresowani wejściem na potencjalny rynek.

Depesza dotycząca kwestii poszukiwania i eksploatacji złóż gazu łupkowego w Polsce i udziału w tym firm amerykańskich pochodzi z 7 października 2009 roku. Została wysłana do Departamentu Stanu z ambasady USA w Warszawie jako informacja "wrażliwa, ale nie poufna".

Sceptycyzm rządu i monopolistów

Rząd i lokalne koncerny energetyczne pozostają nieprzekonane argumentując to tym, że "gęstsze skały" mogą uczynić wydobycie polskiego gazu łupkowego nieopłacalnym. Wydaje się, że albo polscy urzędnicy nie doceniają niedawnych postępów w technologii (…) albo globalne firmy energetyczne wykazują zbyt daleko posunięty optymizm. depesza z ambasady USA w Warszawie

Jak czytamy w paragrafie 1., podsumowującym informacje zawarte w depeszy, "sukcesy firm działających w USA w wydobywaniu gazu łupkowego i z innych niekonwencjonalnych źródeł wywołały umiarkowane podekscytowanie w Polsce. Wiele dużych i średnich firm aplikowało o koncesje na badania geologiczne i przeprowadziło szerokie badania rynku i klimatu inwestycyjnego."

Jednak, jak zauważa ambasada USA, "podczas gdy firmy te zachowują ostrożny optymizm, rząd i lokalne koncerny energetyczne pozostają nieprzekonane argumentując to tym, że "gęstsze skały" mogą uczynić wydobycie polskiego gazu łupkowego nieopłacalnym".

Zdaniem autora depeszy, "wydaje się, że albo polscy urzędnicy nie doceniają niedawnych postępów w technologii (…) albo globalne firmy energetyczne wykazują zbyt daleko posunięty optymizm." Faktem jest jednak, że "odkrycie bogatych złóż mogłoby zmienić spojrzenie Polski na bezpieczeństwo energetyczne/klimatyczne i odpowiadające im priorytety w Brukseli. Ułatwienie inwestycji w wydobycie mogłoby także spowodować rozwiązanie przez Rząd Polski istniejących od dawna utrudnień w rozwoju infrastruktury."

Globalni gracze cichaczem wchodzą do gry

Jeden z paragrafów depeszy omawia aktywność amerykańskich koncernów. "Firmy Chevron, Conoco Philips, Exxon, FX energy, oraz Marathon aktywnie rozwijają bądź poszukują nowych praw do badań geologicznych w Polsce. Jasnym jest, że pomimo utrzymywania swoich wstępnych operacji bez rozgłosu, firmy te spieszą się aby wejść na ten potencjalny rynek. Marathon i Exxon już obsadziły stanowiska dyrektorów na Polskę i pracują nad założeniem lokalnych przedstawicielstw."

Amerykanie bardzo dobrze oceniają współpracę z resortem środowiska. Jak czytamy, "pomimo, że firmy nie afiszują się ze swoją obecnością, Ministerstwo Środowiska postępuje bardzo przejrzyście w wydawaniu licencji na badania geologiczne, oferując płytę CD i mapę obecnych i potencjalnych inwestorów wszystkim zainteresowanym."

Potencjalne utrudnienia

Ambasada wymienia też najważniejsze potencjalne przeszkody w rozwoju rynku gazu łupkowego. Jak można przeczytać, "firmy rozważające inwestycje mają wyraźne obawy, które ukazują nie tylko ich wysokie oczekiwania, ale także potencjalne przeszkody w rozwoju:

Dostęp do rynku wewnętrznego: Należący do Skarbu Państwa i będący monopolistą importer (PGNiG) oraz dystrybutor (Gaz System) będą musiały wesprzeć wykorzystanie złóż i dostarczenie produktu na rynek. Ci monopoliści są utrudnieniem, gdyż mogą wpływać na ceny gazu oraz na budowę infrastruktury (szczególnie rurociągów). Na plus należy zaliczyć oczekiwanie szybkiego wzrostu popytu wewnętrznego, ponieważ Polska wciąż poszukuje alternatyw dla węgla.

Należący do Skarbu Państwa i będący monopolistą importer (PGNiG) oraz dystrybutor (Gaz System) będą musiały wesprzeć wykorzystanie złóż i dostarczenie produktu na rynek. Ci monopoliści są utrudnieniem, gdyż mogą wpływać na ceny gazu oraz na budowę infrastruktury (szczególnie rurociągów). depesza ambasady USA w Warszawie

Eksport: Polska usilnie zabiega o zabezpieczenie długoterminowych globalnych zobowiązań na dostawy gazu (w szczególności z Katarem i Rosją). Odkrycie znaczących złóż wymagało będzie dostępu do szerszych rynków regionalnych. Istnieje wiele niepewności wokół ustnych zobowiązań Polski względem mostów energetycznych (interkonektorów gazowych).

Gospodarowanie ziemią: Polska ma długą historię trudnych negocjacji dotyczących zagospodarowania ziemi, które często szkodziły dużym inwestycjom, a zwłaszcza rozwojowi autostrad. Wywłaszczenia są nadal rozwiązaniem nowym i nieprzetestowanym. Dostęp do miejsc wydobycia i prawo do poprowadzenia ewentualnych gazociągów może być utrudniony przez władze lokalne lub prywatnych właścicieli gruntów.

Prawa do badań/wydobycia: Do dnia dzisiejszego, proces ten był prosty, jednakże państwowe firmy wydobywcze i PGNiG posiadają większość uprawnień do wydobycia znaczącej ilości złóż minerałów na terytorium Polski. W sytuacji, w której wstępne badania "podniosły oczekiwania" względem gazu łupkowego, współpraca z przedsiębiorstwami państwowymi może okazać się problematyczna.

Alternatywa dla Rosji

Zdaniem autora depeszy, rozwój wykorzystania gazu łupkowego miałby olbrzymi wpływ na kalkulacje Polski związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz skłonnością do brania udziału w globalnych inicjatywach dotyczących zmian klimatycznych.

"Na najwyższych szczeblach Rząd Polski chętnie powitałby i wspierałby lokalne wydobycie gazu łupkowego jako alternatywę dla zakupu większych ilości gazu z Rosji i zwiększania zależności od węgla" - czytamy w dokumencie.

"Podczas gdy obawy związane z klimatem inwestycyjnym są realne, nie są one nie do pokonania. Dziś, najlepszej jakości informacje na temat potencjału gazu z niekonwencjonalnych źródeł są prawdopodobnie w posiadaniu ekspertów wiodących globalnych firm energetycznych. Jeśli i gdy zdecydują się one na znaczne inwestycje w wydobycie, oczekujemy, że Rząd Polski pracował będzie nad ułatwieniem inwestowania, włączając w to polecenie państwowym firmom energetycznym wsparcia tych procesów i rozwoju. (…)" - to komentarz kończący depeszę.

Źródło: Sekcja Dokumentacji i Analiz TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP