Analiza zmian w ustawie o otwartych funduszach emerytalnych wskazuje, że zostały one przyjęte przez Sejm z naruszeniem konstytucji - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Raport przygotowała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.
Jak wskazali eksperci podczas wtorkowej konferencji prasowej, analiza prawna wprowadzonych zmian w systemie emerytalnym objęła w pierwszej kolejności prawidłowość przebiegu procesu legislacyjnego. Jak mówił mec. Tomasz Zalasiński, analiza ta prowadzi do wniosku, że ustawa została przyjęta przez Sejm z naruszeniem przepisów konstytucji, co stanowi samoistna przesłankę do postawienia tezy o niezgodności całej ustawy z konstytucją.
Sporo wątpliwości
Jak podkreślił Zalasiński, wątpliwości budzi m.in. zgłoszenie przez posłów koalicji poprawki do projektu ustawy podczas drugiego czytania w Sejmie, która de facto była nowym projektem ustawy. Z tego powodu posłowie nie rozpatrzyli ponad tysiąca wcześniej zgłoszonych poprawek, co też - zdaniem autorów raportu - budzi wątpliwości. "Gdyby dopuścić praktykę wnoszenia, jako poprawki w drugim czytaniu "tekstu jednolitego ustawy", to w każdym (...) przypadku koalicja posiadająca aktualnie większość w Sejmie mogłaby, wnosząc taki projekt z dowolnymi poprawkami, a następnie przyjmując go w trzecim czytaniu, uczynić całość wcześniejszej debaty parlamentarnej bezprzedmiotową" - czytamy w podsumowaniu raportu. "Praktyka ta wymaga zanegowania z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawnego, roli parlamentu i posłów w procesie stanowienia prawa" - dodano.
Więcej istotnych kwestii
Na początku marca powinniśmy być gotowi do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności zmian w systemie emerytalnym z konstytucją - powiedział Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Dodał, że Lewiatan złoży swój wniosek, ponieważ uważa, że prezydent w swoim wniosku w tej sprawie nie podniósł wielu istotnych kwestii.
Według Zalasińskiego wniosek Lewiatana będzie złożony w tak szerokim zakresie, jak to tylko będzie możliwe.
Według Lewiatana niekonstytucyjne są m.in.: przeniesienie 51,5 proc. wartości aktywów z OFE do ZUS, zakaz reklamy funduszy emerytalnych oraz zakaz inwestowania przez nie w obligacje skarbowe.
Przedstawiciele Lewiatana poinformowali też, że grupa osób z Warszawy przygotowuje się do złożenia cywilnego pozwu zbiorowego kwestionującego reformę OFE. Eksperci Lewiatana ocenili, że reforma w systemie emerytalnym jest całkowicie odwracalna.
Autor: mn//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24