Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o kredycie konsumenckim, która ma sprzyjać ochronie kredytobiorców i ułatwiać porównywanie kredytów. Jeśli ustawę przyjmie Senat i podpisze prezydent, wzrośnie maksymalna wysokość kredytu konsumpcyjnego z 80 do ponad 250 tysięcy złotych.
Ustawa o kredycie konsumenckim sprawi, że tabele opłat i prowizji w różnych bankach mają być ujednolicone, co powinno ułatwić porównywanie ofert instytucji finansowych.
Prawo nakaże też bankom szczegółowe wyjaśnienie konsumentowi postanowień umowy, którą ten zamierza podpisać. Wydłuży się też z 10 do 14 dni czas, w którym będzie można zrezygnować z przyznanego już kredytu bez podania przyczyny.
Co więcej, konsument, odstępując od umowy kredytowej, zapłaci odsetki od kapitału tylko za czas korzystania z pożyczki.
W założeniach przyjęto, że wszystkie instytucje udzielające pożyczek będą miały obowiązek badania zdolności kredytowej przed udzieleniem kredytu. Przepisy będą musiały stosować wszystkie instytucje finansowe, w tym między innymi SKOKi.
Jeśli nowe prawo wejdzie w życie reklamy kredytów będą musiały w sposób prosty i zrozumiały informować o całkowitych kosztach obciążających osobę zadłużającą się. Z kolei pośrednicy finansowi będą musieli informować o wysokości swojej prowizji.
Źródło: TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu