- Polski rząd poprze kandydaturę Christine Lagarde na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.
Francuska minister finansów Francji Christine Lagarde zgłosiła swą kandydaturę dzisiaj. - Kandydatura minister Lagarde jest bardzo dobra, trudno sobie wyobrazić lepszą, uzyska ona pełne wsparcie polskiego rządu. Cieszymy się, że Europa była w stanie wystawić tak kompetentnego kandydata - powiedział w środę dziennikarzom Rostowski.
Kogo poprą USA?
Wciąż nie wiadomo kogo poprą USA, które dysponują największą liczbą głosów w Radzie Wykonawczej MFW. Amerykański minister skarbu Timothy Geithner ocenił dziś w Waszyngtonie, że "godni najwyższego zaufania" są dwaj kandydaci: Lagarde i Meksykanin Agustin Carstens.
- Jak dotąd dwie godne najwyższego zaufania osoby zadeklarowały, że chciałyby kierować tą instytucją, a mogą do nich dołączyć kolejne - oświadczył Geithner.
- Są to dwie bardzo utalentowane osoby - dodał. - Christine Lagarde jest nadzwyczaj kompetentna i znakomicie łączy znajomość ekonomii i finansów z wyczuciem politycznym, czym trzeba się wykazać (na tego rodzaju stanowisku), i to samo dotyczy Agustina - podkreślił Geithner.
Carstens zgłosił swą kandydaturę na stanowisko szefa MFW w poniedziałek. Poparcie USA ma dla niego kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy ciesząca się przychylnością UE Lagarde ma - jak twierdzi Francja - poparcie Chin.
Od powstania w 1944 r. MFW ma dyrektorów zarządzających z Europy. Jednakże rosnąca rola gospodarek wschodzących w światowej ekonomii sprawiła, że zaczęły one podważać "dżentelmeńską umowę" między USA i Europą, że stanowisko szefa Banku Światowego obsadzają USA, a szefa MFW Europa.
Dotychczasowy szef MFW Dominique Strauss-Kahn podał się do dymisji, gdy oskarżono go w USA o molestowanie seksualne pokojówki w nowojorskim hotelu.
Źródło: PAP, lex.pl