Złoty zareagował na decyzję w sprawie stóp procentowych. Główne waluty w górę

Autor:
ToL,
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Kostecki o notowaniach złotego po decyzji RPP
Kostecki o notowaniach złotego po decyzji RPPTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSKostecki o notowaniach złotego po decyzji RPP

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej złoty w czwartek kontynuuje osłabienie, a główne waluty drożeją. W środę stopy procentowe NBP zostały podniesione o 50 punktów bazowych. Zdaniem analityków rynek czeka na konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

RPP podczas środowego posiedzenia, po raz trzeci z rzędu, zdecydowała o podwyżkach stóp procentowych. Uchwała wejdzie w życie w czwartek, 9 grudnia.

Stopy procentowe NBP po środowej decyzji: - stopa referencyjna 1,75 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 1,25 proc. w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 1,80 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 1,85 proc. w skali rocznej.

Kursy walut - złoty słabnie

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej złoty się osłabił. Za jedno euro trzeba było zapłacić w środę po południu około 4,61 zł. Dolar kosztował 4,07 zł, frank szwajcarski - 4,42 zł, a funt brytyjski - 5,38 zł. W czwartek to osłabienie jest kontynuowane.

Zdaniem analityków rynek czeka na konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, która jest zaplanowana na 15. Ma być poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce, ale najciekawszy będzie komentarz dotyczący ewentualnej kontynuacji podwyżek stóp procentowych.

EUR/PLN
USD/PLN
CHF/PLN
GBP/PLN

Stopy procentowe w górę

Decyzje Rady mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat spłacanych kredytów.

Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa znowu poszła w górę, do 1,25 procent.

Autor:ToL, mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości