Spółka Liberty Częstochowa w upadłości, będąca właścicielem Huty Częstochowa, zostanie wpisana na listę spółek strategicznych i objęta ochroną państwa - wynika z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów. Organem kontroli dla firmy będzie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek na wniosek Ministerstwa Aktywów Państwowych rozporządzenie w sprawie zmiany wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli.
Nowa spółka strategiczna w Polsce
Nowe przepisy obejmą ochroną spółkę Liberty Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości, która jest właścicielem Huty Częstochowa. Firma została objęta ochroną ze względu na istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.
"Jako jedyny zakład hutniczy w kraju posiada zdolności technologiczne do produkcji hartowanych blach grubych na potrzeby przemysłu obronnego. Ma również jedną z największych w UE hal produkcyjnych, która umożliwia m.in. remont sprzętu wojskowego" - uzasadniono.
Przypomniano, że w związku z ogłoszoną upadłością organem zarządzającym spółką jest aktualnie syndyk, który zorganizował przetarg na zakup Liberty Częstochowa. Zainteresowanie udziałem zgłasza wielu inwestorów, w tym zagranicznych.
"Wpisanie Liberty Częstochowa na listę spółek strategicznych oznacza, że bez zgody rządu nie będzie można jej przejąć lub kupić" - dodano w komunikacie.
6 lutego minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski skierował do premiera projekt rozporządzenia zakładający wpisanie spółki Liberty Częstochowa w upadłości na listę spółek strategicznych.
Spółki strategiczne w Polsce
Rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli wydawane jest przez Radę Ministrów na podstawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Zgodnie z ustawą organy kontroli prowadzą postępowania administracyjne wobec podmiotów z wykazu oraz inwestorów, a dotyczą one "nabycia istotnego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami podlegającymi ochronie".
Efektem takich postępowań są decyzje administracyjne o sprzeciwie lub braku sprzeciwu. W wykazie zamieszczane mogą być firmy np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli - resorty. Zgodnie z ustawą, zgłaszając sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO.
Obecnie na liście spółek strategicznych są 23 podmioty. Dla dwóch - Telesystemu-Mesko i WB Electronics organem kontroli jest minister obrony, dla pozostałych - minister aktywów. Ostatnio na listę tę wpisano Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat, TVN, P4, T-Mobile Polska oraz WB Electronics.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Waldemar Deska