Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych możliwa będzie częściej niż raz w roku, jeśli częściej będzie podnoszona wysokość płacy minimalnej - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w środę w Senacie.
Podczas senackiej debaty nad nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych, która podwyższa świadczenia pielęgnacyjne, minister podziękował senatorom za zaproponowanie do ustawy poprawki gwarantującej regularną waloryzację świadczeń, proporcjonalnie do wzrostu płacy minimalnej.
Poprawkę zgłosił Jan Libicki (PO). Wprowadzenie takiej zmiany na etapie prac senackich Kosiniak-Kamysz zapowiadał już podczas uchwalania ustawy w Sejmie.
Zależna od płacy minimalnej
Minister podkreślił, że waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych możliwa będzie częściej niż raz w roku, jeśli częściej będzie podnoszona wysokość płacy minimalnej.
Jan Rulewski (PO) pytał, dlaczego rząd różnicuje opiekunów osób niepełnosprawnych ze względu na wiek, w którym powstała niepełnosprawność ich podopiecznych. Podkreślił, że już obecnie mogą się zdarzyć sytuacje, gdy opiekunowie osób w tym samym wieku i z takim samym rodzajem niepełnosprawności otrzymują zupełnie inne wsparcie, ponieważ jedna z nich nabyła orzeczenie o niepełnosprawności przed osiągnięciem dorosłości, a druga - w wieku dorosłym. Wskazywał, że Trybunał Konstytucyjny nakazał jednakowe traktowanie obu grup opiekunów.
Minister argumentował, że sytuacja rodziców niepełnosprawnych dzieci, które nigdy nie miały szansy na podjęcie pracy, jest inna niż opiekunów osób, których niepełnosprawność powstała w dorosłym wieku i które miały szansę wypracować sobie składki.
Kolejnym punktem posiedzenia Senatu będzie ustawa dotycząca zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
Autor: mn//gry / Źródło: PAP