Rosyjski Gazprom wypełni lukę po wyeliminowanej z rynku ukraińskiej spółce i dostarczy Polsce brakujący gaz, a ta w zamian zrezygnuje z dochodzenia milionowego odszkodowania i obniży ceny tranzytu - tak zdaniem moskiewskiego dziennika "Kommiersant" ma wyglądać porozumienie między Moskwą a Warszawą.
Według gazety, rosyjski koncern Gazprom zgodził się wziąć na siebie zobowiązania usuniętej z rynku spółki RosUkrEnergo (RUE) wobec Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na dostawy do Polski 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
W zamian Polska miała zrzec się pretensji do zaległej kwoty 60 mln dolarów za niewykonane przez RUE dostawy, oraz zgodzić na obniżenie stawek za tranzyt rosyjskiego surowca.
Pokłosie ukraińsko-rosyjskiego konfliktu
Spółka RUE, która należy w połowie do Gazpromu i dwóch ukraińskich biznesmenów, do niedawna pośredniczyła w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem. Spółka miała też zawarty kontrakt na dostawy do Polski ok. 2,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie.
Zawarte 20 stycznia porozumienie między prezydentem Rosji i premier Ukrainy usunęło ją z rynku. Ukraiński Naftohaz i Gazprom zdecydowały wtedy, że obędą się bez pośrednika.
Tranzyt taniej?
Według źródła "Kommiersanta", zgoda Polski na obniżenie stawki za tranzyt jest jednym z dwóch warunków, na których Gazprom Eksport zgodził się przejąć polski kontrakt RUE. Gazeta nie podaje bliższych danych, jak głęboka ma być ta obniżka, ani jakich transportów dotyczy.
Drugim warunkiem ma być odstąpienie przez Polskę od żądań wypłaty 60 mln dolarów za brak dostaw rosyjskiego gazu w czasie ukraińskiego konfliktu.
"Kommiersant" zastrzega, że przejęcie przez Gazprom kontraktu RUE wymaga podpisania odpowiednich aneksów. Jednocześnie przytacza wypowiedź ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który poinformował, że odpowiednia umowa zostanie podpisana w ciągu najbliższych tygodni, a Gazprom dostarczy dodatkowy gaz w zamian za zrzeczenie się przez PGNiG pretensji do 60 mln dolarów.
Warszawa: obrady trwają
Tymczasem polskie Ministerstwo Gospodarki ujawniło, że we wtorek w Warszawie obraduje polsko-rosyjska komisja międzyrządowa ds. współpracy gospodarczej, w jej ramach działa m.in. grupa robocza ds. współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym w tym sektorze gazu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kommiersant