Najnowsze

Wizyta u fryzjera i kosmetyczki w "nowej normalności". Ministerstwo pracuje nad wytycznymi

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Karnowski: apelujemy do rządu: odmrażajmy powoli i rozsądnie, ale z głową
Karnowski: apelujemy do rządu: odmrażajmy powoli i rozsądnie, ale z głowąTVN24
wideo 2/5
TVN24Karnowski: apelujemy do rządu: odmrażajmy powoli i rozsądnie, ale z głową

Usługi kosmetyczne i fryzjerskie mają ruszyć w trzecim etapie odmrażania polskiej gospodarki - podało Ministerstwo Rozwoju. - Druga połowa maja to będzie czas, kiedy - mam nadzieję - otwarte zostaną salony fryzjerskie - podkreśliła wicepremier i szefowa resortu Jadwiga Emilewicz. Trwają konsultacje w sprawie wytycznych dla uruchomienia branży beauty w pandemii.

Za nami już dwa etapy odmrażania polskiej gospodarki. Branża beauty, która obejmuje usługi kosmetyczne i fryzjerskie, jest przewidziana w kolejnej fazie przystosowywania firm i ich klientów do funkcjonowania w czasie pandemii koronawirusa w naszym kraju - poinformował w komunikacie resort rozwoju. Dodano, że wytyczne, które właśnie konsultujemy z jej przedstawicielami, mają im w tym pomóc i ułatwić wykonywanie pracy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bezpieczeństwo pracy

Cytowana w komunikacie wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, chciałaby, aby usługi beauty mogły być świadczone możliwie szybko, ale przy zachowaniu wszelkich standardów higieny i bezpieczeństwa pracy. "Dlatego już od kilku tygodni prowadzimy intensywny dialog z przedstawicielami tej branży. Mam nadzieję, że dynamika zachorowań w naszym kraju z tygodnia na tydzień będzie coraz słabsza, co umożliwi otwarcie branży. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier Morawiecki" - zapowiedziała. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk dodała, że resort wsłuchuje się w oczekiwania i postulaty branży fryzjerskiej i kosmetycznej. "Mam nadzieję, że we współpracy z jej reprezentantami będziemy w stanie uniknąć bankructw w tej - niezwykle silnie dotkniętej przez konsekwencje pandemii koronawirusa - gałęzi biznesu" - wskazała.

Emilewicz była pytana w sobotę w RMF, kiedy otwarte zostaną salony fryzjerskie. - Mam nadzieję, że druga połowa maja to będzie ten czas, kiedy będziemy mogli wszyscy poprawić fryzurę - powiedział minister.

Dodała, że w tym samym czasie, co salony fryzjerskie, zostaną otwarte też restauracje.

Zestaw wytycznych

Jak zaznaczyła, cytowana w komunikacie resortu dyrektor generalna i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego dr Anna Oborska, decyzję rządu o bliskim otwarciu salonów fryzjerskich poprzedziły szerokie konsultacje z udziałem ekspertów.

"Cieszę się, że z myślą o właścicielach i pracownikach salonów fryzjerskich, a także ich klientach, powstał zestaw praktycznych wytycznych i procedur, których stosowanie pozwoli podjąć pracę" - dodała. Według wiceprezydent z Konfederacji Lewiatan i współtwórcy marki Dr Irena Eris Henryka Orfingera, "dzisiaj odmrażanie gospodarki to właściwie odmrażanie naszego życia. Ważne jest też to, żeby przedsiębiorcy mieli czas na przygotowanie się do wdrożenia zasad, które nie zawsze są proste". Według danych na koniec marca 2020 r. 87,5 tys. podmiotów gospodarczych deklarowało prowadzenie działalności zaliczanej do kategorii "Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne". Stanowią one blisko 2,2 proc. ogólnej liczby podmiotów gospodarki narodowej znajdujących się w rejestrze REGON. Spośród nich aż 99,6 proc. stanowią mikrofirmy - podało Ministerstwo Rozwoju. Resort przypomniał, że niezależnie od wytycznych funkcjonowania poszczególnych branż w tzw. nowej normalności, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości