Kara dla dewelopera za zapisy w umowach

Najnowsze

Aktualizacja:
uokik.gov.plUOKiK chroni konsumentów przed nieuczciwymi praktykami

Zmiana ceny mieszkania, gdy wzrosną stawki VAT albo brak możliwości rezygnacji z kupna nieruchomości - takie niedozwolone zapisy znalazły się w umowach sprzedaży mieszkań oferowanych przez Ostródzkie Przedsiębiorstwo Budowlane. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na dewelopera karę 121 tys. zł.

Kara odpowiada odpowiada 0,175 proc. przychodu przedsiębiorcy w 2008 roku. Decyzja nie jest prawomocna.

Prezes firmy Ireneusz Słowik nie zgodził się z nią i złożył odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Pobrane niesłusznie opłaty zostały zwrócone nabywcom mieszkań. Zmienione zostały także niekorzystne zapisy w umowach - powiedział. Dodał, że dyrektor finansowy odpowiedzialny za takie sformułowanie umów stracił pracę, a od kary się odwołuje, bo - jego zdaniem - nie ma w tej sprawie pokrzywdzonych.

Niedozwolone zapisy

Chodzi o to, że deweloper zastrzegał w umowach, jakie podpisał z nabywcami, że wszelkie zmiany przepisów podatkowych czy wzrost stawek VAT mogą mieć wpływ na cenę mieszkań. Przedsiębiorca nie zagwarantował też prawa do rezygnacji z umowy. Zgodnie z przepisami, gdy zmieniają się istotne warunki umowy, takie jak cena mieszkania czy jego metraż, klient ma prawo do odstąpienia od umowy.

Przedsiębiorca zastrzegł także, że cena mieszkania zależeć będzie od wzrostu wskaźnika publikowanego przez prezesa GUS, a dotyczącego cen produkcji budowlano-montażowej. Zdaniem urzędu konsument nie ma obowiązku śledzić zmian wysokości takiego wskaźnika, więc przedsiębiorca nie może takiego obowiązku nakładać.

- Zgodnie z prawem zabronione jest stosowanie postanowień wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych. Jeśli przedsiębiorcy mimo to je stosują, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu firmy - przypomina Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK.

Źródło zdjęcia głównego: uokik.gov.pl