Najnowsze

Jutro w nocy rusza sprzedaż biletów na Pendolino. Ale na tory wyjedzie mniej pociągów

Najnowsze

Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24
tvn24Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24

Zamiast 13 składów, 14 grudnia na trasy wyruszy 9 składów Pendolino - poinformowała rzeczniczka prasowa PKP Intercity Zuzanna Szopowska. Wyjaśniła, że zmniejszenie ich liczby związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu pociągów przez producenta.

- Obecnie w Polsce jest 17 składów Pendolino, z których do dziś 11 przeszło restrykcyjne testy i jest gotowych do przewozu pasażerów. W związku z tym w grudniu wykorzystamy maksymalnie 15 pojazdów, z czego 9 do jazdy z pasażerami, a pozostałe stanowić będą niezbędną rezerwę - powiedziała Szopowska.

Dodała, że na niektórych trasach, na których miały jeździć pociągi Pendolino pojadą składy Express Intercity.

Bezpieczniej

Szopowska zaznaczyła, że decyzja o zmniejszeniu liczby składów Pendolino związana jest z bezpieczeństwem pasażerów. - Wdrożenie nowych pociągów musi odbyć się odpowiedzialnie, ze względu na opóźnienie w dostarczeniu składów przez producenta, czas potrzebny na testy uległ drastycznemu skróceniu - podkreśliła rzeczniczka PKP Intercity. W nocy z soboty na niedzielę rozpocznie się sprzedaż biletów na Pendolino. W kasach na dworcach sprzedaż ruszy o godz. 1.00 w nocy, a w internecie i w biletomatach o godz. 5.00 rano. Sprzedaż biletów będzie prowadzono w tzw. dynamicznym systemie sprzedaży. - Celem wprowadzenia nowej strategii cenowej jest zwiększenie liczby przewiezionych pasażerów przy jednoczesnej maksymalizacji przychodów spółki. Pasażerowie planując podróż z wyprzedzeniem mogą kupić bilet w atrakcyjnej cenie - zaznaczyła Szopowska. Bilety będą sprzedawane w cenach od 49 do 150 zł, z wyjątkiem tras Trójmiasto – Kraków/Katowice, gdzie cena maksymalna wyniesie 189 zł. Szopowska zaznaczyła, że wprowadzenie na polskie tory pociągów Pendolino pozwoli na skrócenie czasu podróży między największymi miastami. Podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic zajmie około 2,5 godziny, do Trójmiasta blisko 3 godziny, a do Wrocławia 3 godziny 40 minut.

Termin minął

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r. Ponieważ w maju br. minął termin przekazania przewoźnikowi pierwszych składów z homologacją, firmy rozmawiały o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych. W październiku br. PKP Intercity zawarło porozumienie z Alstomem, które umożliwiło przewoźnikowi odbiór pociągów zgodnych z zamówieniem oraz posiadających homologację wydaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Porozumienie zakłada także, że kary za nieterminowe dostarczenie składów będą nadal naliczane, ale nie są potrącone z bieżących płatności. Sprawa zostanie przekazana do Sądu Arbitrażowego, a ewentualna należność zabezpieczona gwarancją bankową, z której przewoźnik będzie miał prawo skorzystać po przychylnym dla niego wyroku sądu. Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Autor: mnkwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości