Jobs chciał wytoczyć Google'owi "wojnę termonuklearną"

Najnowsze

Aktualizacja:

Steve Jobs chciał zniszczyć firmowany przez Google'a system operacyjny Android, nawet gdyby miało go to kosztować "ostatnie tchnienie i ostatniego centa" - wynika z biografii twórcy i szefa Apple'a, której fragmenty publikuje Associated Press.

Oficjalna biografia Jobsa ma się pokazać w księgarniach już w przyszłym tygodniu. Jej autor Walter Isaacson przeprowadził z szefem Apple'a kilkadziesiąt wywiadów, część z nich na krótko przed śmiercią Jobsa na początku października.

Agencja Associated Press opublikowała już niektóre fragmenty książki, z których wynika, że Jobs nienawidził Androida - systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów), który opracował Google. Android jest obecnie największym konkurentem iOS, czyli systemu, na którym działają iPhone'y, iPody i iPady produkowane przez Apple'a.

Jobs uważał, że Android jest plagiatem i opiera się na rozwiązaniach zastosowanych w iOS. - Zniszczę Androida, ponieważ to kradziony produkt. Jestem gotów rozpętać wojnę termonuklearną przeciw niemu - powiedział Jobs Isaacsonowi. - Poświęcę swoje ostatnie tchnienie i ostatniego centa z 40-miliardowego majątku Apple'a, by to zrobić - dodał.

Od współpracy do wojny

Jeszcze kilka lat temu Apple i Google ściśle współpracowały, ale stosunki firm popsuło właśnie pojawienie się Androida w listopadzie 2007 r. - 10 miesięcy po tym jak świat ujrzał iPhone i iOS. System Google'a zaczęli wykorzystywać konkurenci Apple'a, m.in. tacy producenci smartfonów jak Samsung, HTC, Motorola. W odwecie Apple wycofał ze swojego sklepu z aplikacjami część programów Google'a.

Dziś Android jest liderem globalnego rynku mobilnych systemów operacyjnych - obecny jest na ponad 43 proc. smartfonów. iOS zajmuje drugie miejsce z udziałem w rynku na poziomie 27,3 proc.

Źródło: tvn24.pl