Inflacja w strefie euro w grudniu 0,8 proc.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Eurostat podał dane o inflacji w strefie euro

Inflacja w strefie euro wyniosła w grudniu 2013 r. w ujęciu rok do roku 0,8 proc. - podał w końcowym wyliczeniu Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Wstępnie oceniano, że inflacja wyniesie właśnie 0,8 proc. rok do roku. W listopadzie ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 0,9 proc.

Ocena stabilizacji cen

Z kolei inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) w Polsce wyniosła w grudniu w ujęciu rocznym 0,6 proc. wobec 0,5 proc. w listopadzie. Z kolei w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc. Liczony przez GUS wskaźnik CPI (cen towarów i usług konsumpcyjnych) w grudniu wyniósł 0,7 proc. rok do roku. Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - tylko z wydatków budżetów domowych.

W środę GUS podał, że w 2013 roku średnioroczna inflacja wyniosła 0,9 procent. Z kolei w grudniu 2013 roku inflacja liczona rok do roku przyspieszyła do 0,7 proc. rok do roku z 0,6 proc. w listopadzie.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24