Grupa Azoty podbija Afrykę i szykuje nowy hit

Najnowsze

tvn24Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police po trzech kwartałach wypracowały 64 mln zł zysku

Wielomilionowe inwestycje, które spowodują znaczący wzrost miejsc pracy zapowiada kierownictwo Grupy Azoty Police. Police pochwaliły się też dobrymi wynikami finansowymi.

Jak mówił dziennikarzom w czwartek prezes Polic Krzysztof Jałosiński, wyniki spółki po trzecim kwartale tego roku są bardzo dobre w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, a także wynikami z poprzednich lat.

64 mln złotych zysku Polic

- Myślę, że cały rok będzie równie dobry, nawet zdecydowanie lepszy niż rok ubiegły - powiedział prezes. Po trzech kwartałach br. Police wypracowały 64 mln zł zysku. Przychody w tym okresie kształtowały się na podobnym poziomie co w tym samym okresie rok temu i wyniosły 500 mln zł. Dobre wyniki to efekt m.in. uzyskania niższych kosztów podstawowych surowców oraz wyższej sprzedaży nawozów. Jałosiński przypomniał, że w trzecim kwartale br. Grupa Azoty, do której należą Police, ogłosiła nową strategię na lata 2014-2020. W ramach tej strategii w podszczecińskiej firmie rusza "poważny program inwestycyjny" - dodał. Na tzw. rozwój organiczny Polic będzie przeznaczonych 2-2,5 mld zł, a wielomilionowe inwestycje spowodują znaczący wzrost miejsc pracy - zaznaczył.

Inwestycja w Senegalu

Firma zamierza wypuścić na rynek nowy produkt, niezwiązany z rolnictwem czy produkcją nawozów fosforowych - poinformował prezes, nie zdradzając jednak szczegółów. - Chcemy zdywersyfikować naszą produkcję, by nie być uzależnionym od koniunktury czy działalności na rynku nawozowym - wyjaśnił. Potwierdził jedynie, że program dywersyfikacji związany jest z wykorzystaniem polickiego portu.

Drugą inwestycją Polic ma być rozbudowa firmy w Senegalu. Police mają własne źródła fosforytów w tym afrykańskim kraju.

Police zamierzają wybudować kolejną kopalnię tego surowca - poinformowała Anna Podolak z zarządu firmy.

Jedna czwarta potrzeb

Spółka chce też produkować nawozy na rynek senegalski - zamierza zainwestować w linię produkującą nawozy na tamtejszy rynek. Zamierzamy zwiększyć nasze moce produkcyjne w Senegalu do około jednego miliona ton fosforytów i sprowadzać go do Polski - dodała Podolak. "Już pracujemy nad budową rynku w Senegalu i w krajach sąsiadujących" - zaznaczyła. Do końca tego roku spółka sprowadzi do Polski 200 tys. ton surowca z Senegalu. W przyszłym roku ma być go 300 tys. - Przy 800 tys. ton rocznej konsumpcji przez zakłady fosforytów, to jest już jedna czwarta naszych potrzeb - podkreślił Jałosiński. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 r. Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty SA kupiła 49,5 mln akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24