Walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW po raz kolejny zostało przerwane. Powód? Paweł Tamborski wybrany na nowego prezesa giełdy nadal nie ma zgody Komisji Nadzoru Finansowego.
Na wniosek resortu skarbu, walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW zostało w głosowaniu przerwane do 25 lipca do godz. 11. - To było do przewidzenia, bo pan Tamborski nadal nie uzyskał zgody KNF na objęcie stanowiska prezesa giełdy - tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ. Tamborski ma już jednak zgodę działającej przy Kancelarii Premiera Komisji Rozpatrującej Wnioski o Wyrażenie Zgody na Zatrudnianie Osób, Które Pełniły Funkcje Publiczne.
- Mam nadzieję, że wszystko potoczy się zgodnie z planem i w terminie wymaganym przez prawo - skomentował przerwanie walnego Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy i były szef warszawskiego parkietu.
Ponowne przerwanie
Paweł Tamborski, do niedawna wiceministra skarbu, został wybrany na nowego prezesa GPW pod koniec czerwca. Za jego powołaniem było 32,2 mln głosów akcjonariuszy GPW, przeciw 3,3 mln, a wstrzymało się 0,64 mln. Tuż po wyborze walne zostało przerwane, ze względu na brak wymaganych przez Tamborskiego dokumentów. Były wiceminister skarbu zastąpi na stanowisku prezesa GPW Adama Maciejewskiego, który pełnił funkcję od początku 2013 roku.
Paweł Tamborski sprawował funkcję podsekretarza stanu MSP od 23 stycznia 2012 r. W czasie pracy w MSP realizował transakcje prywatyzacyjne prowadzone poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Był odpowiedzialny, m.in. za pierwsze oferty publiczne: ZE PAK (największy debiut giełdowy w 2012 r.), PHN i Energi (największy debiut giełdowy w 2013 r.). Zajmował się także ofertami wtórnymi spółek, m.in.: PGE, PKO BP i Ciechu. Z wykształcenia jest ekonomistą.
Warszawski parkiet
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest notowanych ponad 450 spółek, których łączna wartość przekracza 883 mld złotych. Większość tego kapitału (612,9 mld złotych) przypada na spółki krajowe, a 270 mld na firmy zagraniczne. Najważniejszymi indeksami giełdowymi głównego rynku są WIG, WIG30, WIG20, WIG50 i WIG250.
Autor: rf / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: bip.msp.gov.pl