Najnowsze

Goldman Sachs: euro przez najbliższy rok będzie kosztować 4,12-4,15 zł

Najnowsze

sxc.huGoldman Sachs prognozuje wartość euro w najbliższym roku na 4,12-4,15 zł

Za trzy do sześciu miesięcy euro będzie kosztować 4,15 zł, a za rok 4,12 zł - wynika z najnowszej prognozy dla polskiej waluty, jaką przedstawił bank Goldman Sachs.

W raporcie czytamy: "Złoty powinien korzystać z łagodzenia polityki Europejskiego Banku Centralnego i różnicy stóp procentowych. W związku z tym możemy dostosować naszą prognozę euro/złoty na 3 i 6 miesięcy do 4,15 zł, a za 12 miesięcy do 4,12 zł".

Goldman Sachs dodaje jednak: "Widzimy jednak ryzyka dla waluty, w tym ryzyko cięcia stóp przez RPP i możliwe przedterminowe wybory. Ten ostatni czynnik może też wpływać na rynki obligacji i kredytów".

Nadal rośnie

Jako pozytywny czynnik Goldman Sachs przywołuje ciągle silny wzrost gospodarki i łagodną inflację. Pisze, że dzięki temu złoty może się jeszcze wzmocnić.

"Jednak widzimy także ryzyka dla złotego wynikające z sytuacji politycznej. W związku nagraniami rozmów największych polityków, w tym szefa NBP Belki i konsekwencji tego, istnieje pewne ryzyko przedterminowych wyborów" - czytamy w raporcie. Zdaniem GS przedterminowe wybory mogą doprowadzić do niepewności, a tym samym do większej zmienności i osłabienia złotego. Raport podkreśla też, że ostatnie wydarzenia związane m. in. z inflacją spowodowały niepewność RPP co do perspektyw makro.

GS podkreśla jednak, że perspektywa wzrostu polskiej gospodarki jest stała, nawet po możliwej utracie tempa pod koniec 2014 roku. "Siła złotego nie stwarza dużego ryzyka deflacji" - czytamy.

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu