Fiskus od rana czeka w sieci

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Papierowy PIT - to już przeszłość?

- Od czwartku PIT-37 będzie można złożyć przez internet - zapowiada zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski. Nowe przepisy od środy "drukują się" w Dzienniku Ustaw. Przedstawiciele resortu zapewniają, że jeśli zdarzy się jakaś internetowa "wpadka", to w czwartek rano odpowiednia aplikacja pojawi się na jego stronie internetowej

Jak mówi Szymon Milczanowski, nowe przepisy, które umożliwią rozliczanie się z fiskusem przeciętnego Kowalskiego przez internet bez konieczności posiadania kwalifikowanego e-podpisu, wejdą w życie jeszcze w środę wieczorem. Dziennik Ustaw zawierający podpisaną w poniedziałek przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizację Ordynacji podatkowej, oraz rozporządzenia ministra finansów do niej, został właśnie wysłany do druku.

Nowe przepisy rezygnują z kosztującego kilkaset złotych tzw. kwalifikowanego e-podpisu, przez co do rozliczenia PIT-37 i załączników do niego (PIT/O, PIT/D, PIT 2K) wystarczy tylko komputer z podłączeniem do internetu.

Sieć fiskusa

Aby skorzystać z formularza potrzebny będzie komputer z systemem operacyjnym Windows (2000,XP, Vista) oraz oprogramowaniem Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej ze specjalną tzw. wtyczką. Będzie ją można pobrać ze strony e-Deklaracji (www.e-deklaracje.gov.pl). Do tego aby rozliczyć się elektronicznie, podatnik będzie musiał pobrać interaktywny formularz PIT-37

Alternatywą - zwłaszcza dla innych systemów operacyjnych - jest specjalna aplikacja, do ściągnięcia z tej samej strony.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów w rozmowie z tvn24.pl zapewniają, że wszystko - o ile nie wystąpią "niespodziewane okoliczność informatyczne" - będzie dostępnę na stronie od czwartku rano. Szybkości działania serwerów jednak na gwarantują, przynajmniej na początku, gdy spodziewają się dużego zainteresowania.

E-PIT

E-deklaracja PIT-37 będzie wyglądać tak samo jak druk papierowy. Wypełnić trzeba będzie pola podświetlone na czerwono. System zażąda podania danych autoryzujących, które zastąpią kwalifikowany e-podpis. Trzeba się przygotować, że oprócz np. imienia i nazwiska, daty urodzenia, numerów NIP i PESEL, trzeba będzie podać także kwotę przychodu za 2007 rok, która znalazła się w poprzednim rozliczeniu.

Formularz będzie sprawdzał poprawność wpisywanych danych. Pola wyliczane na podstawie podanych danych będą automatycznie wypełniane. Przy niektórych będą się pojawiać "chmurki" z objaśnieniami.

Aplikacja

Wygodniejsze może okazać się rozliczenie za pomocą aplikacji. Działać ona będzie także na systemach operacyjnych Linux i Mac OS, potrzebne będzie również zainstalowanie wtyczki Flash Player i programu Adobe Reader. Aplikację trzeba będzie zainstalować na komputerze.

Po uruchomieniu aplikacji w menu głównym trzeba będzie wybrać "Rozliczenie PIT-37" i wypełnić pola podświetlone na czerwono. Kolejnym krokiem jest wybór podpisu i wysłanie formularza. Podatnik otrzyma numer referencyjny, który powinien zapisać.

E-fiskus prorodzinny

Małżonkowie, którzy zechcą złożyć wspólny elektroniczny PIT będą musieli wcześniej wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego papierowy formularz UPL-1. Jest on upoważnieniem do złożenie zeznania przez jednego z małżonków w imieniu obojga. Od złożenia upoważnienia nie będzie pobierana opłata.

Jeśli upoważnienie jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Upoważnienie można odwołać w każdej chwili na druku OPL-1.

Szybko i wygodnie

Po wysłaniu danych do systemu e-Deklaracje podatnik otrzyma numer referencyjny. Wskazane będzie zapisanie formularza z numerem referencyjnym na dysku komputera. Kolejnym krokiem powinno być pobranie ze strony e-Deklaracji formularza Urzędowego Poświadczenia Odbioru, w którym znajdą się otrzymane przez podatnika numery referencyjne.

Z elektronicznego rozliczenia będzie mogło w tym roku jeszcze skorzystać kilka milionów podatników. Z danych MF wynika, że w ubiegłym roku PIT-37 złożyło prawie 16 mln podatników, ale ok. 40 proc. z nich zostawiło rozliczenie na kwiecień.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24