Facebook kupuje okulary przenoszące do wirtualnej rzeczywistości. Za dwa miliardy dolarów

Za 2 mld dolarów Facebook kupił firmę Oculus VR
Za 2 mld dolarów Facebook kupił firmę Oculus VR
TVN24 BiS
TVN24 BiSZa 2 mld dolarów Facebook kupił firmę Oculus VR

Za 2 mld dolarów Facebook kupił firmę Oculus VR, która zajmuje się tworzeniem technik wirtualnej rzeczywistości. Jednak głównie znana jest z specjalnych okularów Oculus Rift, które można wykorzystywać w symulacji gier komputerowych.

Facebook ogłosił, że za 2 mld dolarów kupił Oculus VR. Kalifornijska firma specjalizuje się w produktach do tworzenia wirtualnej rzeczywistości. Jej flagowym produktem są okulary Oculus Rift, które są zestawem symulującym cyfrową rzeczywistość do gier wideo. Mark Zuckerberg, szef Facebooka, stwierdził, że technologie Oculusa "mogą zmienić sposób, w jaki pracujemy, bawimy się i komunikujemy". Okulary Rift nie trafiły jeszcze na rynek, ale jeszcze przed premierą zamówiło je ponad 75 tys. osób.

Platforma jutra

Szef Facebooka zapowiedział, że planuje rozwinąć technologię Oculus, a następnie wykorzystać ją w systemach służących do komunikacji, rozrywki i edukacji.

- Mobilne telefony komórkowe są platformą komunikacji dziś, a my przygotowujemy się do tworzenia platform jutra - stwierdził Zuckerberg, komentując najnowszy zakup. Twórca popularnego portalu społecznościowego dodał, że Oculus ma szansę stać się "najbardziej społecznościową platformą w historii i może zmienić to, jak obecnie się komunikujemy". Co ciekawe w grudniu zeszłego roku Oculus VR uzyskał od funduszu Andreessen Horowitz 75 mln dolarów dotacji na wprowadzenie na rynek wirtualnych okularów. Produkt ma być też rozwijany tak, aby można było go wykorzystać w edukacji, filmach oraz projektowaniu rozwiązań architektonicznych. Na razie okulary Oculus Rift skierowane są przede wszystkim do graczy. Pozwalają użytkownikowi dosłownie "poczuć się" jakby się było wewnątrz wirtualnego świata gry komputerowej. Jednak z łatwością będzie można je przystosować np. do sterowania wojskowych dronów. A już teraz w szkoleniach wykorzystują je astronauci NASA, którzy z pomocą sprzętu ćwiczą zachowania na powierzchni cyfrowego Marsa. Sprzęt waży około 400 gramów. Nakładając okulary możemy np. poruszać się i rozglądać się w czasie rzeczywistym w cyfrowym świecie. Technologia pozwala swobodne przemieszczanie się w wirtualnej rzeczywistości, bo obraz dostosowuje się do ludzkiego oka, a przestrzeń prezentowana w 3D reaguje i zmienia się z każdym ruchem, tworząc naturalne odczucia, np. chodzenia czy pływania. Urządzenie można kupić poprzez oficjalną stronę producenta za 350 dolarów za sztukę.

Duże zakupy

W zeszłym miesiącu Facebook wydał 19 mld dolarów na kupno WhatsApp. To aplikacja na urządzenia mobilne, która w łatwy sposób pozwala wysyłać krótkie wiadomości, zdjęcia i filmy. Można ją pobrać za darmo. Darmowy jest też pierwszy rok użytkowania. Później za korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić 99 centów za każde kolejne 12 miesięcy. Co ważne w aplikacji nie ma reklam. Obecnie aplikacja ma 450 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i 320 mln dziennie.

Facebook kończy 10 lat
Facebook kończy 10 lat TVN24 BiS

Autor: msz/klim/ / Źródło: BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Galyonkin/(CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości