– Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzi, czy decyzja DWS Polska TFI o zawieszeniu wyceny oraz odkupu jednostek uczestnictwa trzech funduszy miała uzasadnienie i czy była zgodna z prawem – powiedziała rzeczniczka prasowa Komisji Nadzoru Finansowego Katarzyna Biela.
DWS Polska TFI podał w środę, że zawiesza wycenę oraz zbywanie i odkupywanie jednostek uczestnictwa trzech swoich funduszy:
DWS Polska FIO Dłużnych Papierów Wartościowych,
DWS Polska FIO Płynna Lokata
DWS Polska FIO Płynna Lokata Plus.
Jak podano, zawieszenie wyceny było spowodowane odbiegającą od standardowych procedur sprzedażą obligacji Earls Eight i Eirles Three, które wchodziły w skład portfela tych funduszy.
Pod lupą
KNF zamierza sprawdzić, czy taki ruch funduszu był naprawdę konieczny. - Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ma prawo zawiesić wycenę jednostek w momencie kiedy ma problem z wyceną znacznych pakietów swoich aktywów. W związku z tym może taka sytuacja mieć miejsce, ale nie może być dłuższa niż dwa tygodnie - wyjaśniła Katarzyna Biela.
- Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza, czy rzeczywiście zawieszenie sprzedaży jednostek uczestnictwa i wypłat było konieczne. Badamy tę sprawę także pod kontem tego, czy nie doszło do naruszenia prawa - dodała.
Coś jest na rzeczy?
Prezes DWS Polska TFI Jan Mieczkowski powiedział, że firma zakończyła już analizę zasad wyceny jednego ze składników portfeli tych funduszy i wkrótce przywróci możliwość wypłat.
Analityk Analiz Online Grzegorz Raupuk uważa jednak, że sprawa jest o tyle niepokojąca, iż dotyczy jednego z tak zwanych funduszy bezpiecznych. Jego zdaniem, może to podważyć zaufanie do tego segmentu rynku.
Fundusze bezpieczne inwestują w papiery wartościowe o stałym dochodzie, takie jak bony i obligacje skarbowe. Nie inwestują natomiast w akcje.
DWS Polska Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA jest firmą zarządzającą funduszami inwestycyjnymi, założoną pośrednio przez Deutsche Bank AG. Sprzedaż jednostek uczestnictwa rozpoczęło 2 stycznia 1998 roku. Towarzystwo zarządza aktywami jedenastu funduszy i piętnastu subfunduszy.
Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES