Najnowsze

Duże zmiany w Mieszkaniu dla Młodych. Będzie większa pomoc dla rodzin

Najnowsze

[object Object]
Duże zmiany w MdMTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/5

Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w ustawie "Mieszkanie dla Młodych". Po zmianach rodziny z dwojgiem dzieci będą mogli liczyć na dopłatę w wysokości 20 proc. wartości mieszkania. Obecnie jest to 15 proc. - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł. Nowelizacja ma wejść w życie w 2015 roku.

Jak dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł, w projekcie nowelizacji ustawy "Mieszkanie dla Młodych" znajdzie się zapis, który zwiększy z 15 do 20 proc. dopłatę od całości wartości mieszkania dla rodzin z dwojgiem dzieci. Na jeszcze większą dopłatę mogą liczyć rodziny z trojgiem dzieci. Po zmianach otrzymają oni 25 proc. dopłaty. Obecnie jest to 15 proc.

Dużo zmian

Jeśli o wsparcie będzie się starała trzyosobowa rodzina, to będzie mogła liczyć na dofinansowanie 65 metrów kwadratowych, a nie tylko 50 metrów, tak jak pozostali. Wsparciem będą objęte także mieszkania budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe - informuje Dominik Cierpioł. Resort chce również rozszerzyć listę osób, z którymi możemy zaciągnąć kredy, jeśli bank uzna, że np. starające się o pożyczkę małżeństwo nie ma zdolności kredytowej. Obecnie współkredytobiorcami mogą być członkowie rodziny, a po zmianach pożyczkę będziemy mogli wziąć np. z kolegą - tłumaczy Cierpioł. Nowelizacja zakłada również, że dopłatami będą mogły być również objęte budynki odnowione, przebudowane lub odrestaurowane. Obecnie na dofinansowaniem objęte są tylko nowe budynki. - Po zmianach dopłaty będą udzielane także w przypadku kredytów zaciągniętych w innej walucie niż złoty.

Mieszkanie dla Młodych

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą osoby młode mogą skorzystać z dopłaty państwa na zakup lokalu, jeżeli jego cena nie przekracza określonego limitu w programie. Limit ten jest weryfikowany na etapie sprawdzania wniosku o dofinansowanie przez bank, w którym przyszły beneficjent programu ubiega się o kredyt. Spółdzielnie mieszkaniowe sprzedające lokale z ustaloną z góry ceną, podobnie jak deweloperzy, mogą uczestniczyć w MdM.

Rusza "Mieszkanie dla Młodych". Państwo dopłaci do kredytu
Rusza "Mieszkanie dla Młodych". Państwo dopłaci do kredytuTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości