W 2014 roku będzie łącznie 115 wolnych od pracy dni, w tym 13 świątecznych. Pracodawcy będą musieli oddać pracownikom na etacie dwa dni wolne za święto przypadające w sobotę. Ale wystarczy wziąć tylko dzień, dwa wolnego między świętami, aby powstały długie bloki wolne od pracy.
W 2014 roku do przepracowania będzie łącznie 250 dni. Pierwsza okazja do krótkiego urlopu nadarzy się już na początku nowego roku. A to za sprawą święta Trzech Króli w poniedziałek 6 stycznia.
Kolejne wolne to Wielkanoc świąteczna niedziela wypada w 2014 roku 20 kwietnia, a poniedziałek - 21 kwietnia.
Kiedy wziąć wolne?
Święto Pracy to czwartek 1 maja, zaś Święto Konstytucji 3 Maja przypada na sobotę. Warto zatem wziąć urlop 2 maja i w ten sposób zyskać aż cztery dni wolnego.
Zielone Świątki z kolei przypadają w tym roku w niedzielę 8 czerwca. Boże Ciało - 19 czerwca. W tym ostatni przypadku znów nadarza się okazja do długiego weekendu - wystarczy wziąć urlop w piątek i będzie możliwość czterodniowego wypoczynku. Ostatni dzień roku szkolnego zaplanowano na piątek 27 czerwca. Letnia przerwa od nauki potrwa w całej Polsce do niedzieli 31 sierpnia (przypomnijmy, że termin zimowych ferii ustalają kuratoria w poszczególnych województwach). Dorośli będą mieli latem wolne w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które przypada na piątek 15 sierpnia.
Dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada, to sobota, a Święto Niepodległości - 11 listopada - wtorek. Urlop w poniedziałek przed tym świętem narodowym da ponownie cztery dni wolnego.
Możliwość wzięcia bardzo długiego urlopu pojawi się pod koniec grudnia. Wigilia (24 grudnia) wypada w środę, pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia) w czwartek, a drugi dzień (26 grudnia) - w piątek. Sylwester wypada zaś w środę.
Dwa dni do odebrania
W sumie w 2014 r. przypadnie 13 dni świątecznych w tym dwa, za które można "odebrać" dzień wolny w innym terminie. Pracodawcy muszą oddawać etatowym pracownikom wolny dzień, jeśli święto przypadnie w dzień wolny, za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku. Jeśli tego nie robią, pracownicy mogą dochodzić wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat