Dadzą światu pamięć na memrystorach

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaTak wygląda 17 memrystorów pod mikroskopem elektronowym

Dwaj światowi giganci łączą siły, by wspólnie produkować nowy rodzaj pamięci do urządzeń elektronicznych. Amerykański koncern HP oraz koreański Hynix zbudują wspólna fabrykę, która będzie wytwarzać nowy rodzaj układów pamięci: memrystory.

Porozumienie pomiędzy Hyniksem a HP przewiduje wspólne prace nad pamięciami nieulotnymi typu ReRAM (Resistive Random Access Memory).

Memrystor został po raz pierwszy zademonstrowany w laboratoriach HP w roku 2006, choć możliwość skonstruowania takiego elementu stwierdzono już 35 lat wcześniej. Uznawany jest za czwarty (oprócz kondensatora, opornika i cewki indukcyjnej) podstawowy pasywny element elektroniczny. Jego rezystancja zmienia się w zależności od wysokości napięcia przepływającego przez niego prądu elektrycznego, a na dodatek element potrafi ją zachować także po odłączeniu napięcia.

Z istnieniem memrystorów wiązane są ogromne nadzieje stworzenie skonstruowanie mniejszej, tańszych, szybszych i bardziej energooszczędnych pamięci dla urządzeń elektronicznych. Na dodatek potencjalnie w układach memrystorów można wykonywać niektóre operacje logiczne, czyli mogłyby one przejąć część zadań procesorów.

Przedstawiciele HP twierdzą, że pamięci wykorzystujące memrystory będą pracowały 10-krotnie szybciej i zużywały 10 razy mniej energii niż obecne układy pamięci flash.

Marka HP jest znana niemal każdemu: to potentat w branży sprzętu elektronicznego, który produkuje wszystko od drukarek i aparatów fotograficznych, przez laptopy i komputery biurkowe, po serwery i sprzęt sieciowy. Marka koreańskiego Hynixa przeciętnym konsumentom jest mało znana, choć ich układy pamięci tkwią w wielu powszechnie używanych urządzeniach.

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia