Wiadomość o wzroście sprzedaży nowych domów we wrześniu nie podźwignęła amerykańskich indeksów nad kreskę. Na zamknięciu sesji Dow Jones spadał o 203 pkt., czyli 2,4 proc. S&P500 tracił 3,2 proc., a Nasdaq kończył dzień blisko 3 proc. zniżką.
Dow Jones rósł w czasie sesji o 200 pkt. i tracił w takim samym wymiarze na zamknięciu. Spadły obroty. Część inwestorów zdecydowało się poczekać na środową decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Dzień później pojawią się dane o PKB w III kwartale.
Drożały akcje regionalnych banków, m.in. Fifth Third Bancorp, które poinformowały, że dostaną 18 mld USD pomocy od rządu.
W górę poszedł kurs m.in. Home Depot, największej sieci sklepów z artykułami budowlano - montażowymi. Po stronie spadków znalazły się spółki ubezpieczeniowe, m.in. Humana. Wicelider rynku ubezpieczeń zdrowotnych zanotował prawie 40 proc. spadek zysku, m.in. przez nietrafione inwestycje finansowe. Staniał General Motors.
A jak było w ciągu dnia?
Otwarcie rynku w USA zapowiadało się pod kreską. I tak się też stało. Główne indeksy rozpoczęły tydzień od dwuprocentowych spadków, ale z każdą minutą odrabiały straty.
Po 30 minutach handlu S&P 500 skoczył nad kreskę o niecałe 0,5 proc., podobnie Dow Jones. Jedynie Nasdaq lekko wychylił się ponad piątkowe zamkniecie i po pół godzinie notował 0,2 wzrost.
Mimo to kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy spadają i może się okazać, że październik będzie najgorszym miesiącem dla akcji od 70 lat.
- Jesteśmy w drodze od finansowych zawirowań do gospodarczych zawirowań - powiedział agencji Bloomberg Roland Lescure, który zarządza 128 miliardami dolarów jako szef od inwestycji w Groupama Asset Management w Paryżu. - Czekamy w jakim kierunku pójdzie gospodarka - dodał.
Kontrakty terminowe na Dow Jones Industrial Average spadały na godzinę przed otwarciem sesji w Nowym Jorku o 2,15 proc., a na Standard and Poor's 500 o 2,62 proc.
Indeks S&P 500 spadł w ciągu października o 25 proc. Jeśli tak będzie dalej, odnotuje on największy spadek miesięczny od 1938 roku.
Równocześnie do świadomości inwestorów zaczyna dochodzić, że spółki już są bardzo tanie. Wskaźnik pokazujący ile razy cena akcji jest wyższa od zysków spółki - dla indeksu S&P 500 wynosi 19,1.
Źródło: Bloomberg.com, TVN CNBC Biznes, pb.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA