Cyberataki na elektrownie atomowe. „To już nie jest science fiction”

"W przypadku zmasowanego cyberataku wojskowego prawdopodobnie 50 proc. polskich instalacji energetycznych padnie od razu, kolejne 25 proc. w ciągu następnych kilku godzin"Felix König / Wikipedia, Shutterstock

Rosyjscy hakerzy tylko w ciągu ostatnich miesięcy zaatakowali stronę polskiego prezydenta i Giełdy Papierów Wartościowych, wykradli tajne dokumenty NATO i włamali się do największych banków w Stanach Zjednoczonych. Czy ich celem mogą stać się elektrownie atomowe? Ataki na systemy zabezpieczeń atomówek już się zdarzały.

W lipcu świat zelektryzowała informacja, że członkowie grupy Energetic Bear, rosyjscy hakerzy prawdopodobnie powiązani z Kremlem i znani także jako Dragonfly, zaatakowali amerykańskie koncerny energetyczne powodując przerwy w dostawach prądu. Ich celem były także firmy z Hiszpanii, Francji, Turcji, Niemiec, czy Polski. Amerykańskie elektrownie odnotowywały zakłócenia w ich działalności także z terytorium Chin.

Eksperci nie mają wątpliwości, że podobne ataki będą miały miejsce w przyszłości i mogą być bardzo niebezpieczne. Także dla Polski. – W przypadku zmasowanego cyberataku wojskowego prawdopodobnie 50 proc. polskich instalacji energetycznych padnie od razu, kolejne 25 proc. w ciągu następnych kilku godzin – uważa prof. Konrad Świrski, ekspert ds. energetyki. – Najprawdopodobniej zostanie całkowicie sparaliżowana infrastruktura związana z wytwarzaniem, przesyłem energii oraz z magazynowaniem i przesyłem gazu. Brak zasilania spowoduje ograniczenie komunikacji i transportu - podkreśla.

Dodaje, że zapóźnienia w obronie instalacji przemysłowych są za duże i Polska nie ma szans nadrobić ostatnich 5-6 lat, podczas których nastąpił np. intensywny rozwój złośliwego oprogramowania.

Polska bezbronna

– Polska jest bezbronna w obliczu cyberataków, bo nie zdajemy sobie sprawy z postępu w tej dziedzinie, zwłaszcza ze znaczenia wprowadzania oprogramowania, jako broni w nowych konfliktach. Wciąż jeszcze w zagadnieniach bezpieczeństwa informatycznego patrzymy przez pryzmat kradzieży informacji, czy też złośliwego działania grup hakerskich. Ale w przyszłości będzie to po prostu nowy, nawet pierwszy, etap działań wojennych – uważa prof. Świrski. – W sterowaniu obiektów przemysłowych stosujemy wszystkie zabezpieczenia i procedury, ale nie są one dostosowane do obecnej, a właściwie przyszłej epoki – możliwości cyberataków na wrażliwą infrastrukturę.

Wiele zmieniło się cztery lata temu, kiedy pojawiło się oprogramowanie Stuxnet. Ten złośliwy robak komputerowy paraliżował pracę systemu sterowania instalacjami wzbogacania uranu w irańskim zakładzie jądrowym. Był produktem amerykańsko-izraelskiego programu, który miał powstrzymać irański program wzbogacania uranu.

– Stuxnet otworzył zupełnie inne horyzonty – ten robak nie tylko infekował system sterowania, ale i celowo wyłączał wybrane zabezpieczenia instalacji. W ten sposób zmieniał parametry procesu – w irańskim przypadku zwiększał prędkość wirówek tak, że dochodziło do uszkodzenia urządzeń – tłumaczy ekspert.

Stuxnet był pierwszą powszechnie używaną bronią cyberinformatyczną w sektorze przemysłowym. Produkcją tego typu oprogramowania nie mógł zajmować się nawet najbardziej uzdolniony haker, bo wymagało ono wielu testów z wykorzystaniem profesjonalnych systemów sterowania dla elektrowni (Stuxnet zaatakował sterowniki firmy Siemens, które były używane w Iranie).

Następnie pojawiła się cała generacja złośliwego oprogramowania o malowniczych nazwach Doqu, Flame, czy ostatnio Havex. Ale już wcześniej na światło dzienne przebijały się informacje sugerujące, że energetyka staje się celem hakerskich ataków.

– Istnieją podejrzenia, że niektóre blackouty (czyli przerwy w dostawach prądu – red.), np. w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych zostały spowodowane przez złośliwe oprogramowanie. Takie informacje podał były agent CIA. Wprawdzie blackout nikogo nie zabił, to pośrednio w jego wyniku pojawiły się ofiary śmiertelne – zauważa Andrzej Kozłowski, ekspert ds. bezpieczeństwa Instytutu Kościuszki.

Złośliwy robak

Kozłowski jest zdania, że w obliczu budowy polskiego atomu, musimy przygotować wysokiej klasy zabezpieczenia. Cyberataki na elektrownie jądrowe przestają być tylko koszmarem rodem z science fiction. Ekspert podkreśla, że wymagają one dużych środków finansowych oraz grupy osób wysoce wyspecjalizowanych, zdolnych do stworzenia odpowiedniego oprogramowania. A to przekracza możliwości większości państw. Ale nie wszystkich.

– Do nielicznych zdolnych dokonać takiego ataku można zakwalifikować Stany Zjednoczone, Chiny, Rosję, Izrael i może jeszcze niewielką liczbę państw – wymienia Kozłowski. – Spośród tych krajów tylko Rosja faktycznie nam zagraża. Jednak polityczne znaczenie takiego ataku może być znaczne. Zniszczenie lub poważne uszkodzenie elektrowni jądrowej będzie miało konsekwencje porównywalne do zbrojnego ataku i powołanie się w takiej sytuacji na artykuł V (Traktatu Północnoatlantyckiego który mówi, że atak na dowolne państwo należące do NATO, równy jest z atakiem na cały Sojusz – red.) jest wielce prawdopodobne.

Ekspert Instytutu Kościuszki zwraca uwagę na inne rodzaje zagrożeń. Jest nim np. wprowadzenie programu szpiegowskiego monitorującego sytuację w elektrowni. Ale i ta operacja jest trudna do przeprowadzenia.

Gdy użycie robaka Stuxnet wyszło na jaw, wiodące kraje zareagowały natychmiast wprowadzając zaostrzone audyty i specjalne procedury dotyczące cyberbezpieczeństwa instalacji przemysłowych, np. w USA tzw. standardy NERC CIP (podlegają pod nie m.in. obiekty jądrowe).

Szpieg w elektrowni

– Jest to cały zestaw norm i procedur - od fizycznej ochrony systemów sterowania poprzez zaawansowane cyberbezpieczeństwo. Ale tak naprawdę obrona polega coraz bardziej na odcinaniu połączeń systemów sterowania ze światem zewnętrznym – wyjaśnia prof. Świrski.

Wynika to jego zdaniem ze słusznego założenia, że jeśli nie można się w jakikolwiek sposób dostać do systemu - nie ma kabla i połączenia - wówczas nie ma możliwości ataku.

– Tak więc systemy sterowania elektrowni jądrowych podlegają szczególnym uwarunkowaniom, a te kawałki, które dotyczą samego reaktora i niebezpiecznych procesów są nie tylko dublowane, ale przede wszystkim odcinane od połączeń zewnętrznych. Jako zupełnie ostatnią linię zabezpieczeń w pewnych przypadkach można nawet zastosować system sterowania bez oprogramowania. Niektóre rozwiązania amerykańskie mają ostatni system bezpieczeństwa zaprogramowany jako wypalenie kości pamięci (nie ma tam fizycznie oprogramowania, które można modyfikować), aby jeszcze bardziej się zabezpieczyć – mówi profesor. I w tym kierunku powinny zmierzać prace nad ochroną pierwszej polskiej siłowni atomowej.

– Najlepszym rozwiązaniem, ale zupełnie niemożliwym do zrealizowania, byłoby odłączenie elektrowni od sieci globalnej. Rząd powinien przede wszystkim rozwijać współpracę z sektorem prywatnym, w szczególności w zakresie wymiany informacji o zagrożeniach – uważa Andrzej Kozłowski.

Cyberbrygada

Amerykanie ogłosili kilka dni temu, że ich wojska lądowe sformowały Cyber Protection Brigade – pierwszą w historii brygadę, przeznaczoną do prowadzenia działań w przestrzeni informatycznej. A jak do cyberwojny przygotowuje się Polska?

Rząd nie pracuje nad odrębną ustawą, która dawałaby lepsze narzędzia w walce cyberprzestępczością i szpiegostwem w sieci. Uczestniczy za to w pracach UE nad dyrektywą w sprawie środków mających zapewnić wspólny wysoki poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie Unii w sektorach krytycznych, m.in. takich jak zaopatrzenie w energię, surowce energetyczne i paliwa, finanse i transport oraz administracja publiczna.

Dziś jedynie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne są zobowiązane do przyjmowania środków przeciwdziałających zagrożeniom i zgłaszania poważnych incydentów w zakresie bezpieczeństwa sieci i informacji.

– Wdrożenie dyrektywy będzie prawdopodobnie wiązać się z przyjęciem ustawy na temat bezpieczeństwa sieci i informacji jawnych systemów teleinformatycznych oraz wprowadzeniem licznych zmian w ustawach dotyczących funkcjonowania regulatorów rynku, w tym m.in. w Prawie energetycznym – informuje Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. – A zatem podjęcie działań legislacyjnych dotyczących wyłącznie sektora energetycznego byłoby przedwczesne.

Resort gospodarki zapewnia, że bezpieczeństwo przyszłej polskiej elektrowni jądrowej jest warunkiem jej budowy. Polskie przepisy dotyczące jej zabezpieczenia przed atakami terrorystycznymi, w tym cyberprzestępczością są spójne z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), a projektowana nowelizacja ustawy – Prawo atomowe – ma uwzględniać najlepsze praktyki innych państw, takich jak USA czy Holandia.

Resort informuje też, że „w związku z tym, że w ostatnich latach zagrożenie cyberprzestępczością na świecie stale narasta, szereg wiodących państw rozważa rozbudowę swoich przepisów dotyczących DBT, czyli podstawowych zagrożeń projektowych – są one uwzględniane przy realizacji przedsięwzięć związanych z obiektami jądrowymi”. W nowelizacji ustawy Prawo atomowe ma zostać wprowadzona definicja DBT, w której wśród potencjalnych zagrożeń wyeksponowane są cyberataki.

Firma PGE EJ 1, która jest odpowiedzialna za inwestycję w elektrownię atomową, m.in. wybór lokalizacji i przygotowanie tzw. postępowania zintegrowanego łączącego kluczowe dostawy i usługi dla projektu jądrowego, nie ujawnia jak konkretnie zamierza rozwiązać problem cyberbezpieczeństwa.

– W ramach postępowania zintegrowanego potencjalni oferenci zostaną poproszeni o uwzględnienie w swoich ofertach m.in. dostawy technologii elektrowni jądrowej generacji III/III+, spełniającego wszelkie normy bezpieczeństwa także w zakresie cyberbezpieczeństwa. Bezpieczeństwo to także jeden z obszarów, w którym spółkę wspierać będzie wybrany w ostatnim czasie inżynier kontraktu – mówi Joanna Zając, główna specjalistka ds. komunikacji w PGE EJ 1.

Autor: Katarzyna Hejna-Modi / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Felix König / Wikipedia, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek, że przeprowadzone w Rządowym Centrum Legislacji audyty wykazały wydatkowanie 1,3 miliona złotych w dużej mierze na kampanię wyborczą posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Szczuckiego.

Szef kancelarii premiera: Wydatki na ponad milion. "W dużej mierze" na kampanię posła PiS

Szef kancelarii premiera: Wydatki na ponad milion. "W dużej mierze" na kampanię posła PiS

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Nasilające się niedobory paliwa na ogarniętej kryzysem energetycznym Kubie widoczne są poprzez wydłużające się z dnia na dzień kolejki do stacji paliw - donoszą niezależne kubańskie media.

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Źródło:
PAP

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zagłosowała w czwartek wieczorem przeciwko projektowi prowizorium budżetowego popartego przez Donalda Trumpa. Jeśli Kongres nie przyjmie nowego prowizorycznego budżetu, od soboty zacznie się "shutdown", czyli zamknięcie większości instytucji federalnych.

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Senat w czwartek zaproponował blisko 30 poprawek do ustawy budżetowej na 2025 rok. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Poprawki miały na celu między innymi dostosowanie planów wieloletnich zapisanych już w budżecie do niedawnych uchwał rządu.

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie 12. pakietu sankcji, który zakłada wstrzymanie wszelkich dostaw gazu płynnego z Rosji - podało Ministerstwo Przemysłu w komunikacie.

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zakłada przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy, a także wprowadza szereg zmian mających uszczelnić ten system.

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl

Podatki za 2024 rok będzie można rozliczyć za pomocą aplikacji mobilnej – wynika ze słów szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra finansów Marcina Łobody.

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 roku wyniosło 8478,26 złotych, co oznacza wzrost o 10,5 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2024 roku spadła o 1,5 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Spadki w przemyśle

Spadki w przemyśle

Źródło:
PAP

Czek wystawiony na sumę 49 milionów euro znalazł na ulicy w Lecce na południu Włoch przedstawiciel władz tego miasta. Jak przyznał, dostał zawrotów głowy na widok tylu zer. Udało mu się odnaleźć właściciela czeku.

Miliony euro leżały na ulicy

Miliony euro leżały na ulicy

Źródło:
PAP

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP